Почела кампања “Потпис за живот! Донорска картица – картица са највећом вриједношћу”

Министарство здравља Црне Горе званично је покренуло кампању „Потпис за живот! Донорска картица – картица са највећом вриједношћу“, са циљем подизања свијести јавности о значају донорства органа и позивања грађана да размотре могућност да постану донори.

Министар здравља др Војислав Шимун истакао је да ова кампања представља позив на хуманост, солидарност и храброст.

-Доношење одлуке да будемо донор органа јесте одлука да нечији живот, након нашег, може да се настави. Један потпис може значити нови живот – ново дисање, откуцаје срца, поглед на свијет. Тренутно, 99 пацијената у нашој земљи, међу којима је осморо дјеце, чека трансплантацију. Многи, нажалост, никада не дочекају своју шансу, рекао је министар Шимун.

Министар је нагласио да су кључни циљеви кампање: јачање капацитета за трансплантацију унутар земље, едукација стручног кадра кроз националне и међународне центре изврсности, унапређење система препознавања потенцијалних донора и развој инфраструктуре за ефикасно и безбједно спровођење трансплантационог процеса.

Директор Клиничког центра Црне Горе др Александар Радовић подсјетио је да је ове године настављен програм трансплантације бубрега са живог донора и започет програм трансплантације матичних ћелија. Посебно је нагласио значај препознавања мождане смрти као медицински утврђене и законски признате смрти човјека, која омогућава кадаверичне трансплантације.

-Трансплантација органа је једина терапијска опција за пацијенте са трајним губитком функције одређених органа. Један донор може спасити до седам живота – срце, плућа, бубрези, јетра, панкреас – а рожњача може значајно побољшати квалитет живота особа са офталмолошким обољењима, нагласио је др Радовић.

Предсједница Националног координационог тијела за трансплантацију и генерална директорица за јавно здравље у Министарству здравља др Ивана Живковић, истакла је да је развој кадаверичног програма приоритет, те да је сада могуће добити донорску картицу код изабраног доктора.

-Одлука о донирању се доноси у разговору са љекаром и може се у сваком тренутку опозвати. То поштовање слободне воље сваког грађанина је суштина овог процеса, рекла је др Живковић.

Говорећи о конкретним резултатима, др Живковић је навела чврсту сарадњу са ВМА из Београда и центрима у Минску и Турској, као и припреме за прве трансплантације бубрега код дјеце у сарадњи са лондонском болницом Great Ormond Street Hospital.

Директор Клинике за нефрологију КЦЦГ, др Елвир Мучић, истакао је да се Црна Гора суочава са сталним порастом броја бубрежних болесника.

-За 14 година број пацијената на хемодијализи повећао се за 35%, а број трансплантираних за 25%. Трансплантација је златни стандард у лијечењу терминалне фазе бубрежне болести, рекао је др Мучић.

Снажно и емотивно свједочење имао је Енес Феризовић, трансплантирани пацијент.

-Здрав човјек има сто жеља, а болестан човјек има једну жељу. Мени је од свих тих 100 жеља остала само једна, да оздравим. Када изгубите здравље, живот се мијења из коријена, све се обавезе редуцирају, планови за будућност нестају. Након трансплантације бубрега 2018. године, живот ми се вратио. Почео сам испочетка, с новим плановима и жељама. Кампања „Потпис за живот“ је права порука у право вријеме, навео је Феризовић, позивајући све грађане и институције да подрже ову мисију.

Министарство здравља и сви партнери у овој кампањи позивају грађане Црне Горе да се информишу, разговарају са породицом и изаберу да буду дио ове хумане иницијативе – јер један потпис може спасити животе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here