ПK: Недоумице око законских одредби, које се односе на забрану употребе најлонских кеса

Привредна комора Црне Горе, у сарадњи са Министарством екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, организовала је округли сто на тему “Закон о управљању отпадом – забрана употребе пластичних кеса и пластике за једнократну употребу’’.

Округли сто је организован како би се појасниле нове обавезе за привреду које Закона предвиђа, могућности прилагођавања тржишта, као и који су то конкретни кораци које компаније могу предузети у циљу усклађивања са законским обавезама које ступају на снагу 20. октобра ове године, саопштено је из Привредне комору Црне Горе.

Привредници сматрају да постоје бројне недоумице у вези са спровођењем одредби Закона о управљању отпадом које се односе на забрану употребе кеса дебљине између 15 и 50 микрона као и одређених производа од пластике за једнократну употребу.

Начелник Дирекције за управљање отпадом и комуналне услуге, Иван Станишић,  нагласио је да је Закон о управљању отпадом усвојен у априлу ове године, а да је у припреми од 2018. године. Подсјетио је и Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера организовало вишенеђељну кампању представљања Закона и подзаконских актата осмишљену с циљем што детаљнијег упознавања црногорске јавности и свих субјеката на које се Закон односи са прописаним нормама.

Међутим, додао је и да су свјесни да постоје одређене нејасноће у вези са имплементацијом појединих законских одреби  и да су спремни да их разјасне.

Тако је појашњено да су пластичне кесе дебљине од 15 до 50 микрона забрањене, док су кесе за паковање до 15 микрона и преко 50 микрона и даље дозвољене, уз напомену да се за кесе дебље од 50 микрона плаћа накнада. Влада је 10. октобра усвојила Уредбу која предвиђа да накнада за кесе дебљине преко 50 микрона буде 0,03 цента. Привредницима је препоручено и да од својих добављача затраже декларацију о материјалу од којег је паковање израђено, како би били сигурни да ли је забрањен за употребу у складу са законом.

 

Јасмина Јанковић Мишнић из Министарства екологије, истакла је да је циљ којем се тежи примјеном ових законских одредби смањење, а затим поступно и потпуно елиминисање пластике за ове потребе и прелазак на одрживе алтернативе.

Привредници су посебно истакли да би усклађивање са европском праксом, која подразумијева и забрану увоза, значајно поједноставило спровођење закона и отклонило многе недоумице. Такође, су скренули  пажњу и  да би овај законски акт требало ускладити са Законом о акцизама, те јасно дефинисати да кесе дебљине од 50 микрона буду класификоване као кесе за вишекратну употребу.

Током трајања округлог стола привредници су добили одговоре на питања и недоумице које се тичу примјене Закона, као и обавеза које имају у том дијелу.

Округли сто водила је Милена Рмуш, секретарка Kоординационог одбора за енергетску ефикасност и заштиту животне средине Привредне коморе Црне Горе.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here