Пилот-студија у Црној Гори: Хидротерапија и ароматерапија у рехабилитацији пацијената након срчаног удара

Foto: Univerzitet Crne Gore

Кардиоваскуларне болести остају водећи узрок смртности у Европи, док трошкови лијечења и рехабилитације пацијената представљају растући изазов за здравствене системе широм свијета. У потрази за одрживим и иновативним ријешењима, интердисциплинарни тим истраживача на челу са проф.др Снежаном Пантовић са Медицинског факултета Универзитета Црне Горе, др Милованом Рогановићем из Клиничког центра Црне Горе и Јеленом Звиздојевић из научноистраживачке установе Дамар спровео је пилот-студију у Институту „Др Симо Милошевић“ у Игалу – једном од водећих центара балнеолошке терапије у Европи, саопштено је из Универзитета Црне Горе.

Истраживање је имало иновативни приступ кардиолошкој рехабилитацији кроз испитивање потенцијала хидротерапије и ароматерапије у постинфарктном опоравку пацијената, са посебним фокусом на смањење системске упале и оксидативног стреса, који је дио иновативног пројекта “Балнеолошки ефекти пелоида, минералне воде, љековитог и ароматичног биља на инфламаторни одговор код реуматоидних и кардиоваскуларних болести- БЕПМАРК“, финасираног од стране Министарства науке.

Истраживање је спроведено током 2022. године, са циљем да се испита потенцијал хидротерапије и ароматерапије у постинфарктном опоравку. Коришћене су топле минералне купке обогаћене етарским уљима лаванде и цитруса, познатим по својим антиинфламаторним и релаксирајућим ефектима. Истраживање је одобрено од стране Одбора за медициску етику и биоетику Медицинског факултета Универзитета Црне Горе. Сви испитаници су били старији од 18 година, а који су у претходних шест месеци претрпјели срчани удар, прошли кроз стандардне терапијске протоколе и били упућени на рехабилитацију у Институт Игало.

Третман у трајању од 28 дана је подразумијевао: Свакодневне 20-минутне хидротерапије у бисерној купки „Игаљка“ са додатком 1 mL лавандиног уља и 0,5 mL уља цитруса; паралелно спровођење стандардне медикаментозне терапије; Праћење биохемијских параметара прије(T1) и послије третмана(T2) .

Лабораторијске анализе су укључивале мјерење броја леукоцита, тромбоцита и моноцита, као и нивоа Ц-реактивног протеина , интерлеукина-6 (IL-6), азотног оксида (NO), кортизола, допамина и Beclin-1протеина.

 

Резултати лабораторијских анализа показали су:Смањење нивоа CRP-a и ИЛ-6 (маркера упале), Смањење оксидативног стреса (нижи нивои (НО) и кортизола), Повећање имунолошког одговора и побољшање процеса зарастања, након терапијског протокола у односу на почетне вриједности. Значај истраживања у кардиолошкој рехабилитацији

Ова студија пружа прве доказе да хидротерапија и ароматерапија могу допринијети смањењу упале и побољшању опоравка пацијената након срчаног удара. Иако резултати дјелују обећавајуће, студија има ограничења – мали узорак и релативно кратак период праћења.

Ипак, ови налази отварају простор за даља истраживања и постављају основу за развој нових рехабилитационих стратегија а тиме и персонализоване медицине које би укључивале конвенционалне и комплементарне методе. Црна Гора, са својом дугогодишњом традицијом балнеолошке терапије и природним ресурсима, може имати значајну улогу у даљем развоју оваквих терапијских приступа у кардиолошкој рехабилитацији.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here