У акваторијуму марине и ризорта Портонови, 27. марта, када је изгорила моторна јахта „Рамонда“ догодио се еколошки инцидент озбиљних размјера, сматра мр Ђуро Пешикан, дипл. инжењер, стучњак за заштиту животне средине и заштиту и здравље на раду.
-Никако не може да стоји било чија тврдња да је “еколошки инцидент избјегнут спречавањем изливања нафте у море” како се наводи у саопштењима које преносе писани и електронски медији у Црној Гори и окружењу. Наиме, са апекта заштите здравља људи и животне средине не смије се занемарити чињеница да се инцидент десио у насељеном мјесту и таквих размјера да је након вишесатног неконтролисаног пожара готово у потпуности изгорјела моторна јахта дужине 30 метара, депласмана 136 тона. Током овог пожара засигурно су ослобођене и у ваздух емитоване бројне веома штетне супстанце, саопштио је Пешикан.
Наводи да сагорјевањем елемената бродског трупа (стакло-пластика, дрво, метал) укључујући електричне инсталације, ПВЦ, изолацију, акрилне и епоксидне смоле, хемикалије, разне премазе (боје, лакови), материјале од полиуретанске пјене и др. ослобађају се хлороводонична киселина, формалдехиод, угљоводоници (бензен), диоксини и фурани, фозген, полициклични ароматични угљоводоници (ПАХ), цијановодоник, угљен моноксид, разна токсична испарења и друге опасне материје.
Друго, сагоријевањем горива и уља (дизел, бензин, мазива) ослобађају се осим угљен моноксида и угљоводоници (попут бензена), азотни оксиди и сумпор-диоскид.
-Ради скретања пажње грађанима и лаичкој јавности, подсјетићу да све наведене опасне материје које су у облику гасова, ситних честица, дима и испарења ослободјене у атмосферу – ваздух имају разна веома штетна дејства по здравље људи и биљни и животињски свијет, а значајан број њих има и канцерогени ефекат, наводи Пешикан.
С обзиром на то да је пожар био дуготрајан, а дим са пловила се и након пожара развијао још најмање један дан (по неким тврдњама и дуже), Пешикан каже да је ријеч о продуженом штетном дејству пожара по здравље људи и животну средину на ширем подручју Бококоторског залива, а с обзиром на близину државне границе са Републиком Хрватском ради се и о прекограничном дејству.
-Засигуно да су у овом случају најугроженији били ватрогасци, припадници морнарице ВЦГ, запослени државних органа и служби, локалних служби и приватних компанија, као и запослени у марини и друга лица који су непосредно учествовали у гашењу пожара и санацији посљедица, а нарочито уколико приликом интервенције нису користили прописана средства за заштиту органа за дисање (заштитне маске за специјалним филтерима), јер су тако били изложени директном дејству штетних материја, закључио је Пешикан и навео да се о осталим овог догађаја може говорити , тек када се чују официјелни ставови и закључци о узроцима, одговорностима и посљедицама овог штетног догађаја, које треба да донесу надлежни државни органи.