Становници насеља Њивице упутили су саопштење поводом пожара који се понављају у овом херцегновском мјесту.
-У име становника насеља Њивице, као и великог броја људи који у овом мјесту бораве током љетњих мјесеци, скрећемо пажњу јавности на озбиљан и понављајући проблем шумских пожара који су ово насеље погодили 2022. и 2025. године. Због поновљених инцидената, забринутост за безбједност људи, имовине и животне средине је изузетно велика.
Истовремено обавјештавамо јавност да је молба/петиција, потписана од стране значајног броја мјештана и власника некретнина, предата надлежним органима МУП-а и Општине Херцег Нови, са захтјевом да се хитно провјери постојање и функционалност хидрантске мреже у насељу (на горњем и доњем путу) и да се предузму све мјере како би стање на терену било усклађено са важећим прописима о заштити од пожара у Црној Гори.
Поред директне угрожености становника и њихове имовине, сматрамо да постоји и озбиљна опасност по путнике који пролазе путем према државној граници Кобила.
Кључне поруке становника Њивица:
- Тражимо хитну и комплетну провјеру хидрантске мреже у Њивицама (горњи и доњи пут), уз објаву налаза и јасне рокове за отклањање уочених недостатака.
- Захтијевамо усклађивање свих локалних аката, планова и инфраструктуре са актуелним законодавством које третира противпожарну заштиту у Црној Гори.
- Инсистирамо на утврђивању одговорности за недовољно адекватну реакцију на пожар из године.
- Постављамо питање одговорности: како је могуће да лице које је, по нашем увјерењу, намјерно изазвало пожар, након издржане казне буде запослено у комуналном предузећу на пословима очувања зелених површина?
- Захтијевамо строже и досљедније казне за подметаче пожара, као и појачан надзор над потенцијалним пироманима у општини.
- Тражимо транспарентност: објављивање свих одлука, прекршајних и кривичних поступака, као и кадровских рјешења која су услиједила након случаја из 2022. године.
- Захтијевамо превентивне мјере на терену (противпожарни појасеви, уређење и чишћење ниског растиња, проходни приступни путеви за ватрогасна возила).
- Предлажемо успостављање система раног упозоравања и обуке (сирене, СМС/Вибер обавјештења, едукација становништва, волонтерске противпожарне јединице).
- Тражимо процјену и санацију еколошке штете: пожари доводе до ерозије, одрона, спирања земљишта и камења у насеље и море – са дуготрајним посљедицама по локални екосистем и туризам.
Захвалили су ватрогасним службама Херцег Новог, Тивта и Котора на брзој и професионалној интервенцији. Без њихове несебичне пожртвованости, стихија не би била тако брзо обуздана, а штета и опасност по људе и имовину били би знатно већи, навели су у саопштењу.