Под мотом „Писац који жели да сачува душу мора да се супростави својој епохи“, (мисао Џорџа Орвела) отворен је вечерас на Тргу Белависта Међународни сајам књига „Трг од књиге“ . Током осам сајамских вечери поштоваоци књиге имаће могућност да уживају у квалитетном и разноврсном програму.
Бесједећи на отварању, један од најутицајнијих писаца њемачке савремене књижевности Клеменс Мајер казао је да писци сагледавајући прошлост пишу о садашњости те да је „књижевност противнацрт заглупљивању друштва, противнацрт агресивном национализму, али је мултиетничка и обједињује народ као социјализам“. Бесједу је почео и завршио са нашим нобеловцем Ивом Андрићем.
-Када је Иво Андрић гледао на Јадран, овдје у Херцег Новом, није видио само море и бродове којима је путовао, а да није морао ни да напусти своју терасу, него је гледао и у прошлост, видио своју садашњост, казао је Мајер сјећајући се како је то Александар Тишма рекао „Да ли је Андрић гледао у будућност, можда“.
-Када су њемачки фашисти 1941. окупирали Београд, Андрић се повукао у свој стан и написао своје најбоље романе, путовао у прошлост, ухватао своју грозну реалност у тој прошлости и видио деспоте и ратове, видио разореност народа, писао о људима који су се вјечно борили за један мир. Андрић је користио ту прошлост да би могао да вјерује у будућност, казао је Мајер и наставио и да је Меша Селимовић у роману „Дервиш и смрт“ користио кулису прошлости, Османског царства, да би писао о братоубилаштву, издаји, интригама којима ми до дана данашњег загорчавамо живот.
„Прошлост је минско поље“ записао је Данило Киш, а да ли су писци можда чистачи мина, ја то не знам,истакао је Мајер.
-Као одклањачи тих мина морамо бити прецизни, сваки захват и ријеч мора да се промисли, тачно да буде пласирана без страха. Књижевност је противнацрт, посесивности која трује наше душе. То је противнацрт заглупљивању друштва, противнацрт агресивном национализму, али је мултиетничка и обједињује народ као социјализам. Али је и противнацрт политичкој коректности, слободног језика и није то језичка полиција. И то је авангарда и традиција истовремено, поручио је Мајер.
Предсједник Општине Стеван Катић казао је да Херцег Нови с поносом наставља традицију организације манифестације на којој се о књизи говори с поштовањем и надахнућем.
-Наш град је био и остао дом великих стваралаца – град Његоша, Ива Андрића, Алексе Шантића, Бранка Ћопића, Десанке Максимовић и многих других који су овдје проналазили надахнуће. Својим боравком и дјелом оставили су неизбрисив траг у нашем културном наслијеђу, а “Трг од књиге” је начин да то наслијеђе његујемо и живимо изнова, сваке године. Држимо се тог пута јер вјерујемо у снагу писане ријечи, у отворен разговор, у културу као простор заједничког раста. Зато у срцу овог сајма остаје важна порука – да слобода мишљења и знање нису луксуз, већ темељ сваког здравог друштва, казао је Катић.
Свако окупљање око књиге, по ријечима Катића, прилика је да останемо вјерни оном људском – кроз читање, разговор и размјену идеја које нас оплемењују.
-Посебно нам је задовољство што “Трг од књиге” нуди прилику да се публици представе ствараоци из Боке. Тако ће ове године публика чути причу о капетану бојног брода, чувеном Мирославу Штумбергеру, аутора Предрага Кузмановског, такође капетана из Херцег Новог. Радује ме и што ће наши најмлађи мјештани и гости имати своје вече на овом сајму, уз књигу, дјечију оперу и наступ новских основаца из хора школе “Милан Вуковић”. Нека 23. “Трг од књиге” буде потврда да књижевност није тек наслијеђе, већ жива снага којаобликује нашу свакодневицу – и оно што ћемо оставити генерацијама које долазе, рекао је Катић.
Након отварања услиједио је наступ пјесника Марка Милошевића и кантаутора Бориса Режака.
Радно вријеме сајма је од 19.00 до 24.00 часа. Вечерњи програми почињу у 21.00 час, са изузетком програма за дјецу који почињу у 20.30 часова.
Међународни сајам књига „Трг од књиге“ организује ЈУ Градска библиотека и читаоница Херцег Нови и Секретаријата за културу и образовање Општине Херцег Нови, а под покровитељством Општине Херцег Нови и Туристичке организације.