U Muzeju Mihaila Bulgakova danas je otkrivena bista jednog od najznačajnijih pisaca 20. vijeka, čime je Herceg Novi još jednom potvrdio svoje mjesto na kulturnoj mapi Evrope kao prostor susreta velikih imena i univerzalnih vrijednosti.
Ambasador Ruske Federacije u Crnoj Gori, Aleksandar Petrovič Lukašik, istakao je da Mihail Bulgakov u Rusiji zauzima mjesto ravno najvećim književnicima poput Tolstoja, Dostojevskog i Kuprina.
-Mnogi se, kada govore o Bulgakovu, fokusiraju isključivo na mistiku i satiru koja prožima njegova djela. Želio bih da skrenem pažnju na nešto što često ostaje u drugom planu – a to je snažan psihologizam u njegovom stvaralaštvu, i upravo to ga povezuje sa velikim imenima koje sam pomenuo. To je osobenost sovjetske i ruske književnosti, koja je čini jedinstvenom u bogatom korpusu svjetske literature, kazao je Lukašik.
Dodao je da je život Bulgakova bio složen i izazovan, te da suočio sa brojnim iskušenjima, ali da njegov talenat nikada nije bio slomljen – naprotiv, iznjedrio je remek-djela koja danas s pravom nazivamo „velikom književnošću“.
-Veliki ljudi nisu poznati samo u svojim zemljama; oni pripadaju cijelom svijetu. Činjenica da je Bulgakov prevođen na više od 50 jezika najbolje govori o njegovom značaju. Iako nema mnogo muzeja posvećenih njegovom radu, ovaj ovdje svakako spada među najljepše koje sam imao priliku da posjetim, zaključio je ambasador Lukašik.
Prema riječima predsjednika Opštine Herceg Novi, Stevana Katića, otkrivanjem biste velikog Bulgakova, muzej posvećen njegovom životu i stvaralaštvu dobija snažan simbol, a Herceg Novi, kao grad pisaca – još jedan most prema univerzalnim vrijednostima književnosti i umjetnosti.
-Zahvaljujući entuzijazmu i posvećenosti osnivača, Herceg Novi je postao dom jedinog muzeja Mihaila Bulgakova u ovom dijelu Evrope. Znakovito je da se muzej posvećen Bulgakovu nalazi uz skale podno Tore, na kojima su kroz decenije Novljani sretali mnoge pisce kojima je naš grad bio dom – poput nobelovca Ive Andrića, Mihaila Lalića, Dušana Kostića. Nedaleko od ovog mjesta nalazi se i bista osnivača i prvog admirala ruske Crnomorske flote, rođenog Novljanina, znamenitog admirala Marka Vojnovića, u ulici koja nosi njegovo ime, kazao je Katić i posebnu zahvalnost uputio osnivačima Ani i Aleksandru Firku, kao i Ambasadi Ruske Federacije u Crnoj Gori i svima koji su podržali ovaj projekat, dodatno obogativši kulturnu ponudu Herceg Novog.
Autori biste su vajari Konstantin Evdokimov i Sreten Milatović.
Muzej Mihaila Bulgakova u Herceg Novom, otvoren je 2. septembra 2020. godine, prvi je muzej ovog velikog pisca van granica Rusije. Smješten u starom jezgru grada i čuva autentične eksponate iz privatnih zbirki vezanih za život Bulgakova i njegove porodice.
Izložbeni prostor sadrži bogatu kolekciju ličnih predmeta, rukopisa, fotografija i dokumenata, kao i pozorišnih kostima, rekvizita i scenskih predmeta koji su pripadali poznatim glumcima koji su nastupali u predstavama zasnovanim na njegovim djelima. Zahvaljujući pažljivoj postavci i atmosferi koja odiše duhom prošlih vremena, muzej nudi neponovljivo putovanje kroz Bulgakovljev svijet – svijet u kojem se stvarnost i fantastika neprestano prepliću.