Оштећења у Плавој шпиљи, еколози покрећу иницијативу за стављање под заштиту тог локалитета

НВО Еколошко друштво Боке которске поднијело је Одељењу безбједности Херцег Нови кривичну пријаву против НН лица, које је чекићем разбило дјелове шпиљског зида и направило непоправљиву штету овом вриједном, раритетном природном објекту. У овој пријави наведен је број новских баркариола, који могу да посвједоче о овим чињеницама вандалског и бахатог понашања „непознатих особа“. Тим поводом из те НВО упутили су саопштење за јавност.

-Јуче, 29. јула, посјетиоци Плаве шпиље видјели су озбиљна оштећења пећинских украса у Плавој шпиљи, настала вандалским ударцима чекића. Плава шљива, геолошки, спелеолошки раритет у Општини Херцег Нови, најљепша и најпознатија природна атракција на читавом приморју Црне Горе и дивна природна творевина, карактеристична за обалу Херцег Новог и Луштице. Једна је у низу пећина на разуђеној обали полуострва Луштица, лоцирана између увале Златна лука и Рта Мокра гора. Позната је да има два отвора, име је добила по плавој боји, чији ефекат се нарочито појачава када су сунчеви зраци управни на површину воде, у 12 часова. Површина је око 300 квадрата и украшена је великим бројем пећинских украса, ствараним миленијумским таложењем калцијумкарбоната. За сваки центиметар сталактита треба да протекну десетине хиљада година, а  вандал, бахати посјетилац, ту творевину природе је унипштио за пар секунди, наведено је у саопштењу које потписује предсједница Нво еколошко друштво Боке которске, Оливера Доклестић.

Како наводи, Новљанима је Плава шпиља много више од природног дара, симбол је Херцег Новог.

-Нажалост, посљедње вандалско понашање и уништавање пећинских зидова ломљењем мацом ради уклањања алки изазвало је, с правом, велики револт, Новљања, који долазе да обиђу ову атракцију. Свакодневно велики број малих чамаца и глисера не презајући од дрског понашања, улазе у шпиљски акваторијум ради обиласка и купања, наведено је у саопштењу.

Питање Плаве шпиље и њено коришћење је, за надлежне службе, државе и општине, посебно ЈП Морско добро, које до сада,  каже Доклестић, није показало ни атом жеље да заштити неки вриједни природни простор на обали.

-Заправо, НИКО ни један субјект власти, није ни покушао  да просторно-планску документацију, унаприједи до потребног степена заштите овако вриједних локалитета. Због енормне свакодневне гужве пред отворима Плаве шпиље питање је како до сада нико није страдао, наводи Доклестић.

НВО Еколошко друштво Боке ће припремити материјал за скупштину Општине да се покрене кампања да се Плава шпиља, као изузетан, амбијентални раритет, стави под заштиту.

 

 

2 COMMENTS

  1. Dok imamo Gradsku upravu kojoj je bitniji masovni turizam od života građana i očuvanja prirodnih ljepota – ovakve pojave će samo učestati!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here