Издаци за палијативну његу и превоз лица слабијег материјалног статуса, у висини од 40 хиљада еура, нова је ставка у Нацрту буџета Општине Херцег Нови за 2025. годину, који ће се наћи пред одборницима на наредном редовном засиједању, које би требало да буде одржано крајем децембра.
За овом врстом помоћи суграђанима, како наводи секретарка за локалну самоуправу Весна Самарџић, одавно постоји потреба, због чега су у локалној управи одлучили да пруже подршку.
– Дошли смо до договора да заједно са осталим партнерима, прије свега Црвеним крстом. Центром за социјални рад и Домом здравља реализујемо ову иницијативу. Превоз пацијената сносиће се на то да обезбједимо возило и финансирамо превоз тешких онколошких болесника, који иду на хемотерапију, а који немају у породици или домаћинству возило, а нажалост, доста је њих који иду аутобусима – наводи она.
Самарџић сматра да је превоз на терапије у Подгорицу аутобусима за онколошке болеснике практично нехуман.
– Желимо да оним лакшим пацијентима, којима не треба медицинска подршка, односно пратња, нађемо комби или неко веће возило, како би више њих дневно могло да се превезе до Подгорице. То би све било о трошку Општине, грађани ништа не би морали да плаћају, с тим што ће постојати одређени критеријуми. Нећемо имати могућности, ни ресурсе ни возила да возимо све оне којима је потребно, али за почетак оне који немају возило у домаћинсту, немају дјецу или некога ко би могао да их вози – појашњава она.
Право на плаћену палијативну његу имаће грађани слабијег имовинског стања, јер је у последњих неколико година, како наводи Самарџић, примјетно повећан број тешко болесних и непокретних, који су сами и не могу да воде рачуна о себи.
– Заиста има доста старих, који се муче, немају никога, а нису за домове. У том смислу, планирали смо да у сарадњи са Центром са социјални рад, запослимо пар медицинских сестара или његоватељица, које би биле на располагању и које би, тамо гдје је потребно, одлазиле на кућне адресе и помагале овим старим људима око одржавања личне хигијене – прича Самарџић.
Ријеч је о пилот пројекту, који ће бити реализован преко Црвеног крста. Самарџић вјерује да ће, нажалост, бити интересoвања, јер је и у ранијем периоду локална управа плаћала одређеним лицима да помогну, али сервис неће бити лиценциран, јер палијатива у Црној Гори није обухваћена законом.