Одржано треће засиједање Ромског парламента

Положај ромске популације је бољи него ранијих година , али и даље се суочавају са дискриминацијом па је потребно још више радити на унапријеђењу њиховог положаја, чуло се на данашњем Трећем засиједању Ромнског парламента у организацији Одбора за људска и мањинска права Скупштине Црне Горе.

Отварајући засиједање потпредсједник Скупштине Црне Горе Никола Цамај је истакао да овај дан није само симбол сјећања на историју и идентитет ромске заједнице, већ и подсјетник на заједничку одговорност коју имамо – да градимо друштво једнаких шанси, без дискриминације, маргинализације и предрасуда.

-Скупштина Црне Горе, као највише представничко тијело, има кључну улогу у унапређењу правног и институционалног оквира за остваривање права ромске и египћанске заједнице. Посебно смо поносни на партнерство које остварујемо са Одбором за људска права и слободе, Министарством за људска и мањинска права, Заштитником људских права и слобода, као и цивилним сектором и самом заједницом. Данас, кроз овај Ромски парламент, желимо да чујемо ваш глас – јасно, отворено и директно.

Министар људских и мањинских права  Фатмир Ђека нагласио је  да је намјера иницирања засиједања Ромског парламента разматрање важних питања и изазова са којима се суочава ромска популација и да се тиме да на доприносу развоју социјалне инклузије ромске заједнице у Црној Гори.

-Ромска заједница и даље представља најдискриминисанију и најсиромашнију друштвену групу у нашој земљи. Ромска заједница живи на маргинама друштвеног живота, суочена са бројним изазовима — од образовања, запошљавања, становања, до здравствене и социјалне заштите, иако вјековима баштини богату традицију, културу и доприноси разноликости нашег друштва.Краткорочни резултати нијесу наш циљ. Област заштите и унапређења људских права и заштита од дискриминације дугорочни су процеси и захтјевају озбиљан и промишљен рад, са дугорочним резултатима. Влада Црне Горе годинама уназад, кроз различите иницијативе и савезе за побољшање положаја ромске и егићанске заједнице, настоји да осигура бољи квалитет њиховог живота, нагласио је министар Ђека.

Заштитник људских права и слобода Црне Горе Синиша Бјековић је указао на чињеницу да су бројни индикатори и обим неповољног положаја Рома толики да превазилазе територију само једне државе.

-Роми су искусили неправду и неједнакост, а и сада трпе посљедице предрасуда, стигми и стереотипа који их прате на специфичном животном путу, често несигурном и пуном искушења. Сваки покушај да на стабилан и одржив начин ријеше свој материјални и прије свега стамбени статус наилази на бројне препреке, од којих је већина условљена изразито неповољним социјалним и имовинским статусом Рома, нагласио је Бјековић.

Он је закључио подсјећањем да морамо одмах започети одлучну и енергичну битку против говора мржње и нетолеранције, уз увјерење да ниједно људско биће не може бити инфериорно у односу на друге чланове људског рода само због боје коже, етничког поријекла, језика, вјере и нације.

Национални координатор за праћење спровођења Стратегије социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори 2021 – 2025. Сокољ Беганај подсјетио је да су Роми и Египћани и даље највише дискриминисана заједница у Црној Гори.

-Наша дјеца и даље теже долазе до образовања, наши млади и даље  се теже запошљавају, а свакодневна дискриминација, предрасуде и друштвене баријере и даље спутавају потенцијале ове наше заједнице. Због тога је важан овај парламент за нас данас као заједницу. Овај парламент треба да буде позив на буђење. Не само нама Ромима и Египћанима, него цијелој Црној Гори. Позив министрима, посланицима, представницима државних институција, локалних самоуправа, међународним партнерима, невладином сектору, грађанима Црне Горе — да заједничким снагама, али не само декларативно, не само обећањима, него конкретним дјелима, створимо заједнички амбијент у којем ће сваки Ром и Египћанин и сваки други грађанин ове земље  имати исте шансе као и сви остали грађани Црне Горе, истакао је Беганај.

Предсједник Одбора за људска права и слободе Јован Јоле Вучуровић модерирао је засиједањем и истакао да је Одбор за људска права и слободе и у досадашњем периоду, у оквиру својих надлежности, настојао допринијети унапређењу положаја припадника ромско-египћанске популације у Црној Гори.

-Желим истаћи да Црна Гора у складу са смјерницама из Извјештаја Европске комисије о Црној Гори, у континуитету предузима активности у циљу инклузије Рома и Египћана, што је резултирало побољшањем њиховог положаја, а што је препознато и од релевантних међународних субјеката“, нагласио је Вучуровић.

Након уводних говора, представници невладиних организација и појединци из ромско-египћанске заједнице постављали  су питања представницима Владе Црне Горе и Скупштине Црне Горе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here