Прва радионица намијењена едукацији пацијената обољелих од Дијабетеса Типа 1 у оквиру које је представљен метод прерачунавања угљених хидрата, у организацији Дијабетес Екипе-ДОБ одржана је у Институту Игало.
О новој методи која може да помогне дијабетичарима да живе квалитетније говорила је Лејла Мартиновић предсједница Удружења Дијабетес Екипе-ДОБ.
-Почињемо са првим пројектом, првом едукативном радионицом на којој желимо да помогнемо пацијентима да науче метод прерачунавања угљених хидрата како би могли да користе и аплицирају инсулинску терапију, нове технологије које су на нашем тржишту и да, једноставно живе много лакше са дијабетесом, који је једна комплексна болест, аутоимуна, хронична, на дуге стазе и да би се све то преживјело битно је прихватити то, следити та правила, прихватити их и онда у данашње вријеме, са овом технологијом и терапијом видимо да се може живјети без проблема. Људи са дијабетесом су врхунски спортисти, жене могу да постану мајке, може да се путује, може све да се ради.

Радионици су присуствовали ендокринолог за одрасле пацијенте др Данијела Ранђеловић заједно са нутриционистом и медицинским сестрама, као и члан удружења који већ 30 година живи са дијабетесом Ади Турусковић.
-Овдје сам данас да бих свим пацијентима као и медицинском особљу приближио мало како је свакодневно живјети са дијабетесом тип 1. У суштини, са дијабетесом, ко га озбиљно схвати, ко схвати да је дијабетес саставни дио њега је јако лако живјети, што значи у суштини да дијабетес не може никоме од нас да представља проблем само ако ми то јако озбиљно схватимо и ако смо регулисани, дисциплиновани и ако пратимо упуте нашег тијела које нам даје до знања шта треба, а шта не треба да радимо са дијабетесом, шта нам одговара, а шта нам не одговара, каже Турусковић.

Како би дијабетичари типа 1 у ЦГ бесплатно добијали сензоре, била је неопходна онлине петиција коју су организовали из овог удруежња и прикупили готово 7.000 потписа.
-У Црној Гори је закон такав да је регулисано да дјеца до 18. године добијају бесплатно сензоре, евентуално их купују и тај новац им се касније рефундира и људи који наставе школовање, који су регуларни студенти до 26. године живота. Ми бисмо вољели да сваки дијабетичар има право на сензор, јер у суштини је право на сензор, шправо на живот. Уз помоћ сензора ми у сваком моменту знамо колика нам је гликемија у крви што нам јако помаже да не долази до неких здравствених проблема који у каснијој доби живота могу да настану, наводи Турусковић.
Полазници радионице добили су материјале како би свакодневно могли да рачунају угљене хидрате, односно да знају колико је инсулина потребно по оброку како гликемија у крви не би расла односно снижавала се, већ ће бити стабилнија. Дијабетес Екипа-ДОБ је Удружење особа са дијабетесом типа 1 чији циљ је квалитетнији живот пацијената кроз едукације,иницијативе и остварење што бољих услова за живот пацијената како кроз примјену терапије тако и примјеном нових технологија.