U Njegoševoj ulici u centru grada priređena je kompletna postavka Izložbe rukotvorina i domaćih proizvoda, na koju se odazvalo 45 izlagača iz cijele Crne Gore.
Kako su kazali iz NVU Ruke, organizatori Male fešte od naranče, prezadovoljni su odzivom na ovu manifestaciju, koja bi trebalo da bude prisutnija u kalendaru tematskih stađunskih fešti i gradskih dešavanja. Volja je prisutna da ovakva okupljanja budu i češća, ali to nije dovoljno bez podrške nadležnih institucija.
– Prošle sedmice održan je samo jedan dio fešte koji je odgođen zbog loših vremenskih prilika, pa smo danas ponovo na okupu. Ovo je osma fešta po redu, drugi put. Lijepo je vrijeme, svi smo raspoloženi. Svaki put je rokordni broj učesnika, sada imamo 45 izlagača iz cijele Crne Gore. Došli su izlagači iz Herceg Novog i okoline, Tivta, Nikšića, Podgorice, Bara i drugih gradova. Bićemo prisutni u produženom izdanju do 16 časa, kazala je Maja Erenji Her-Braun (Maja Erenji Hare-Brown) iz NVU Ruke.
Sljedeća fešta je proljećna – Primavera, od koje takođe očekuju još bolji odziv u čiju koncepciju su uklopljeni i neki vanjski događaji.
Milina Kovačević, iz NVU Ruke istakla je tematski način predstavljanja koncepta plastik fri (Plastic Free) kroz primjer najmlađeg izlagača na izložbi.
– Naš najmlađi izlagač se prvi put pojavio prošle subote i uočili smo da je veliki entuzijasta u pristupu samog koncepta. Podržali smo njegovo učešće na ovoj fešti. Domislio se po uhodanim metodama da svoju limunadu prodaje u plastičnoj čaši za 1,5 euro, i ako mu neko vrati čašu vraća 50 centi da bi je vratio u reciklažu. Lijepo je da se što više mladi uključuju koji hoće da svoju sredinu učine što ljepšom. Imamo i ekipu iz Crvenog krsta i projekat Mare mare koji podržava ovaj koncept. Ovog puta je tematska fešta naranča, koja je prisutna na ovoj manifestaciji. Svaki izlagač napreduje i ta interakcija sa kupcima i publikom donosi rezultat. Ako smo redovno prisutni i ono što pravimo biće sve bolje i bolje, ocijenila je Kovačević.
Snežana Vilov iz Mojdeža, između ostalih, u ponudi na štandu ima raznovrsne domaće proizvode, džemove, likere, vino, rakiju, ljekovito bilje iz bašte, maslinovo ulje i druge ponude.
– Riječ je organskoj proizvodnji. Sve je manje domaćih proizvoda. Mi smo naslijedili od svekra, da se bavimo domaćom proizvodnjom i nadam se da ćemo opravdati ovaj poziv. Očekujemo da bude što više ovakvih manifestacija, gdje možemo da pokažemo naš trud, rad i volju, priča ona.
Poseban program organizovan je ove subote za djecu i sa djecom. Prisustvovali su učenici trećeg, četvrtog i petog razreda OŠ “Milan Vuković”. Oni su s puno pažnje postavili izložbu likovnih radova svojih drugara inspirisanih narandžom, a zatim saslušali priču o dvije “zagrljene novske pomoranče” koje rastu naspram bifea Beograd i pjesmu koju je ovom slatkom plodu posvetila Bosiljka Pušić.
Mališani su danas uklonili platnene trake sa stabala koje su postavili prije nekoliko godina, vjerujući da će ih tako sačuvati od biljne vaši koja je desetkovala stabla pomorandži u gradu. Ova dva stabla su se obnovila, a kako kažu organizatori, zbog ljekovitih obloga ili čiste dječije ljubavi. U malom performansu učestvovale su likovna umjetnica Ana Bulatović /Lili/ koja je svojevremeno sa djecom održala dvije radionice u zaštitu naranči i autorka priče o divljim narančama Vitka Vujnović.
Ovaj program je realizovan u dobroj saradnji sa hercegnovskim osnovnim školama, uz školu “Milan Vuković” radovi su stigli i iz Osnovne škole “Dašo Pavičić”, kaže Milina Kovačević u ime NVU Ruke.
Podsjećamo, da je tokom donatorske slatke trpeze, na kojoj se prošle subote našlo 27 torti, sakupljeno 824 eura koje je NVU „Ruke“ uplatila na račun NVO „Nova šansa u Novom“.