Одбор директора Института Игало одобрио План реструктурирања

Одбор директора Института „Др Симо Милошевић“ АД Игало одобрио је Владин План реструктурирања и са четири гласа за и једним против донио одлуку да се Скупштина Акционара одржани 9. јануара, када ће бити донесена коначна одлука о Плану реструктурирања.

Предсједник Одбора директора Института, Предраг Драгојловић сматра да око Плана постоји доста простора за дијалог.

Предраг Драгојловић, предсједник Одбора директора Института Игало

– План реструктурирања је такав да мора бити усвојен у свом изворном облику. Мислим да о томе постоји простор за разговор, али то није на Одбору директора, већ на власницима капитала. Преговора може да буде, али састанак Одбора директора неће бити са овом темом. Ми смо усвојили План реструктурирања и као такав он ће бити предат Скупштини акционара на усвајање – наводи он.

Власник једног дијела акција, Жарко Ракчевић понудио је другачији план, који не укључује продају имовине, али Драгојловић није желио да коментарише.

– У овом тренутку разговарамо само о Плану реструктурирања. Што се тиче тог плана који предлаже мањински акционар, односно акционар са  значајним бројем акција, то је заправо питање за њега. Када будемо знали садржај тог плана, могуће је да се опредјелимо према њему – истакао је Драгојловић.

Представник мањинског акционара, компаније Виле Оливе, Петар Ракчевић казао је да су спремни да ураде све да Институт не оде у стечај али се противе продаји имовине.

Он је рекао да дијеле визију Владе да је неупитно пословање Института са пројектованим прагом рентабилности од 13,5 милиона промета, уз нове цијене за фондовске пацијенте и минимумом од 100 000 ноћења пацијената преко Фонда здравства. Истиче да су највећи проблеми Института, обавезе из претходног периода које износе око 26 милиона еура.

Петар Ракчевић, представник мањинског акционара, Виле Олива

– Ми имамо сагласност да се тај износ, кроз докапитализацију мора обезбједити Институту, како би наставио да функционише. Да ли ће то бити кроз наведен План реструктурирања или ће мањинск акционар изаћи са допуном дневног реда, или сазивањем неке нове Скупштине акционара у којој ће тачка дневног реда бити отворена докапитализација за све дугове Института, остаје да се види. Дефинитивно остаје спремност мањинског акционара Виле Оливе да учествује у отплати дуга Института, у омјеру 2/3 држава на спрам 1/3, уколико остали мањински акционари не буду хтјели да учествују, казао је Ракчевић.

Истакао је да постоји спремност мањинског акционара Вила Олива да у сарадњи са банкама, обезбједи и цјелокупан износ од 25 милиона еура за докапитализацију Института.

Ракчевић је казао да се не слажу у дијелу даље примјене Плана реструктурирања.

– Једно је улагање у другу фазу које износи 70 милиона еура, за које сматрамо да су предимензионирана у односу на величину објекта и број соба, и ако се буде стриктно придржавало плана учешће Института је 40 милиона еура, које би у овом тренутку подразумјевало продају Прве фазе, Дјечијег одељења, Е одељења и солитера – рекао је Ракчевић.

План предвиђа откуп акција од мањинских акционара уколико они желе а Ракчевић је поновио да је власник Вила Олива спреман да за двоструко вишу цијену од оне која је њему нуђена, откупи државни пакет акција.

Понавља да су спремни да учине све да Институт не оде у стечај, али и да има доста простора за даље разговоре.

Извршни директор Института Зоран Ковачевић казао да је након сједнице охрабрен чињеницом да је Одбор директора данас већински са четири гласа за и једним против усвојио одлуку да се закаже Скупштина акционара везана за усвајање плана реструктурирања Института 9. јануара.

Зоран Ковачевић, извршни директор Института

– Надамо се да ће с обзиром на недостатак времена и укупну ситуацију у којој се Институт налази до 9. јануара власници успјети да постигну договор да тај План реструктурирања  буде усвојен и да инвестиције које он предвиђа и рјешавање дугова које он под број један предвиђа, буду у роковима који су одређени Планом реструктурирања. То обезбјеђује живот Институту Игало – рекао је он.

Ковачевић је казао да измирују редовне зараде запосленима у складу са новим Колективним уговором који је усклађен са Гранским колективним уговором здравства, међутим не измирују се обавезе према осталим добављачима којима се, како је рекао,  неизмјерно захваљује на показаном стрпљењу и што нису блокирали Институт и самим тим га увели у стечај.

– Вјерујем да и они сви нестрпљиво очекују усвајање Плана реструктурирања и подмирење обавеза. Ми не измирујемо обавезе доприноса што условљава проблеме неким запосленима који одлазе у пензију око регулисања статуса. Тако да и дио запослених који су отишли у пензију чека на регулисање тих обавеза и почетак примања пензије – казао је он.

Ковачевић је истакао да износ од 25 милиона дуга који је у садржају различит што према држави, што према повјериоцима, Институт треба да ријеши у најкраћем периоду уз текућу ликвидност која ће бити успостављена првенствено захваљујући држави која је послије дуго година одобрила значајну цијену за фондовске пацијенте која је у овом случају одржива.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here