Одбачена кривична пријава против Морског добра, трајекти купљени у складу са законом

Фото: Илустрација

Више државно тужилаштво у Подгорици одбацило је кривичну пријаву против Јавног предузећа за управљењем морским добром, наводећи да је трајект „Призма“ купљен у складу са законом. Tим поводом из Јавног предузећа Морско добро упутили су саопштење које преносимо у цјелости.

Скоро су двије године дана од како је Морско добро раскинуло уговор са Поморским саобраћајем и преузело трајектну линију. Скоро су двије године дана од како је Морско добро извргнуто незапамћеној негативној кампањи, осудама, а велики бој јавних личности, политичара и медија су изрекли и пресуду Морском добру и његовом руководство за набавку трајеката.

Манипулације су биле толико интензивне и бројне да скоро нико, осим људи из Морског добра који су спровели поступак набавке и стављања у функцију трајектне линије, није мислио да се у овом послу поштовао закон, да није било коруптивних радњи и да ни на који начин држави није нанијета штета.

Одбрана нам није била дозвољена, јер на свако наше изношење чињеничног стање ишло је прегршт обмана, измишљотина. Зато данас користимо прилику да упознамо јавност да је Више државно тужилаштво, које је формирало предмет на основу дописа Специјалног државног тужилаштва, а у вези куповине трајекта Призна (30. Августа), одбацило кривичну пријаву и утврдило да нема основа за предузимање кривичног гоњења против било којег лица због било којег кривичног дјела, због чега је предмет архивиран службеном забиљешком Ктр.бр. 596/24 од 23.12.2024. године.

Претходно је Привредни суд Црне Горе, одлучујући о поднијетом предлогу за одређивање привремене мјере компаније Поморски саобраћај, након достављених доказа од стране правне заступнице Морског добра, адвокатице Милице Ђедовић у коначном одбио предлог за одређивање привремене мјере.

Поступак који је покренула компанија Поморски саобраћај против Морског добра, пред Судом части при Привредној комори Црне Горе, је такође окончан Одлуком којом је Морско добро ослобођено одговорности за повреду добрих пословних обичаја и пословног морала.

Предње одлуке тужилаштва и судова потврђују да је Морско добро у свему поступало по закону, те да је у складу са прописима преузело трајектну линију, од које је Морско добро на данашњи дан приходовало преко шеснаест милиона еура, а на годишњем нивоу девет милиона еура, за разлику од годишњег износа од око сто осамдесет хиљада еура, које је приходовало када је Поморски саобраћај био корисник.

Дакле, не само што смо успјели да у складу са законом обезбиједимо функционисање трајектне линије Каменари-Лепетане, него и да држави обезбиједимо један од најпрофитабилнијих послова у последњих више од 30 година.

Како смо урадили са трајектима, данас настојимо да урадимо и са купалиштима и привременим објектима, да се коначно разбију монополи над овим важним ресурсом, а исти вреднује на прави начин, чиме ћемо доћи до тога да у наредном периоду зона морског добра добије квалитет и улагања која заслужује.

Да смо све урадили по закону и у интересу државе сада имамо и потврду, а поставља се питање за чији су интерес радили сви они који су нас нападали у претходном периоду. Ако су заиста вјеровали у оно што су причали и нису имали лошу намјеру, после овог сазнања би морали да имају повећан осјећај стида, који би требао да их доведе до тога да нам се барем јавно извине, наведено је у саопштењу Морског добра.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here