Od sutra svakodnevni polučasovni protesti radnika Instituta, AZK dala pozitivno mišljenje

Zaposleni u „Institutu “ Dr Simo Milošević“ od sutra će organizovati polučasovne mirne proteste, svakog radnog dana od 10:15 do 10: 45. Okupljaće se ispred druge faze Instituta sve dok ne dobiju uplatu kojom će biti izmirene zaostale plate. Danas je na sajtu Agencije za zaštitu konkurencije objavljeno mišljenje da plaćanje obaveza Fonda za zdravstveno osiguranje prema Institutu, po osnovu zaključenog ugovora, ne predstavlja državnu pomoć te da dinamika plaćanja ne spada u nadležnost Agencije.

Razlog za ponovna okupljanja je činjenica da se nijedan problem nije riješio od protesta koji su imali prije dvadesetak dana na kružnom toku u Meljinama. Radnici nisu primili decembarsku i januarsku platu premda je od 6. februara Institut otvoren i počeli su da stižu prvi pacijenti posredstvom Fonda za zdravstveno osiguranje.

Kako nam je potvrdila predsjednica Sindikata dr Marija Obradović, radnici će se okupljati svakog radnog dana u vrijeme pauze kako ne bi trpili pacijenti. Dr Obradović kaže i da će mirno protestovati sve dok ne dobiju uplatu od 1, 2 miliona eura koja je zatražena od Fonda kao avans kako bi primili plate i premostili trenutne finansijske probleme.

U međuvremenu Agencija za zaštitu konkurencije objavila je na sajtu mišljenje na upit Ministarstva zdravlja da li avansna uplata od 1, 2 miliona eura koju je zatražio Institut, predstavlja državnu pomoć.

Sa protesta radnika Instituta 24. januara 2023.

-Ocjena dinamike izvršavanja ugovornih obaveza između Fonda za zdravstveno osiguranje i Instituta „Dr Simo Milošević“ ne spada u nadležnosti Agencije za zaštitu konkurencije. Plaćanje obaveza Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore po osnovu Ugovora o pružanju zdravstvenih usluga zaključenog sa Institutom Igalo  ne odnosi se na pitanja državne pomoći, navedeno je između ostalog u mišljenju Agencije za zaštitu konkurencije.

To ne predstavlja državnu pomoć, pod uslovima da se ispune četiri sljedeća kriterijuma.

Preduzetniku koji prima naknadu, moraju biti povjerene obaveze pružanja javnih usluga, i te obaveze moraju biti jasno određene. Drugo, da parametri na osnovu kojih se izračunava naknada, moraju biti utvrđeni unaprijed. Treće, da naknada ne smije da premaši iznos neophodan za pokrivanje svih ili dijela troškova koji su nastali prilikom izvršenja obaveze javne usluge. Četvrto, ako u konkretnom slučaju preduzetnik kojem je povjereno izvršenje obaveze pružanja javne usluge, nije izabran na osnovu postupka otvorenog tendera, koji bi omogućio izbor ponuđača koji bi takve usluge mogao da pruži po najpovoljnijim uslovima za društvo, visina potrebne naknade određuje se na osnovu analize troškova koje bi imao tipičan preduzetnik.

Kako obrazlažu u mišljenju, iznos uplate neophodno je obračunati u skladu sa Ugovorom i cjenovnikom Fonda, koji važe na dan uplate.  Agencija nije utvrđivala da li je iznos od 1, 2 miliona eura obračunat u skladu sa tim aktima.  Fond i Institut mogu zaključiti aneks ugovora kojim bi se izmijenile odredbe koje se odnose na cijene usluge, navedeno je između ostalog u mišljenju.

Podsjećamo Odbor direktora i menadžment Instituta predložili su novi cjenovnik usluga prema Fondu zdravstva koje su u odnosu na postojeće veće za 50 %.

Kako je nedavno saopštio direktor Fonda za zdravstveno osiguranje, dr Vuk Kadić, tokom ove nedelje na radnoj grupi bi trebalo da se razmatra predlog Instituta za korigovanje cijena koje nisu mijenjane od 2009. godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here