Обиљежено 80 година од расформирања логора Мамула

Представници Удружења бораца НОР-а 1941-1945 Херцег Нови, Котор, Тиват и Будва, делегације општина Херцег Нови, Тиват, Котор и Сопот, представници компаније ОХМ Мамула, потомци бораца и остали грађани, посјетили су данас тврђаву Мамула и положили вијенце у част обиљежавања 80 година од расформирања логора на овом острву.

Сјећање на прошла времена и одавање почасти жртвама потврђују да не заборављамо наше хероје и неправде учињене према њима и становницима ових простора, казао је предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић и додао да је потребно увијек подсјећати на важност поштовања људских права, борити се за правду и истину, и заједно се супротставити сваком облику нетолеранције и мржње.

Стеван Катић, предсједник Општине Херцег Нови

– Данас, док обилазимо Мамулу и спомен собу посвећену настрадалима, треба да се присјетимо да су људи из различитих крајева и различитих вјера били затворени овдје. Цивилизацијски задатак свих нас је да се у сваком тренутку заложимо за то да се никада не понове тренуци када су људи били прогоњени због своје националности, вјере или политичког увјерења. Меморијална соба коју имамо прилику обићи плод је рада стручног тима који је ОХМ Мамула окупила у сарадњи са Министарством културе и медија – еминентни стручњаци из области архитектуре и историје, потомци некадашњих затвореника и представници локалне заједнице дали су свој допринос како би сваки посјетилац имао прилику да се тачно информише о збивањима на овом мјесту –  казао је предсједник Катић.

Захвалио се вриједном стручном тиму, али и Радојици Рашу Павићевићу, аутору монографије „Аустроугарске тврђаве у Црној Гори“, који је у великој мјери помогао да на прави начин оживе сјећања на прошлост.

Катић је позвао суграђане да, уколико су у посједу материјалне историјске грађе која би могла употпунити поставку Меморијалне собе на Мамули, донирају потенцијалне вриједне експонате херцегновском Музеју и Галерији, у чијем власништву и под чијом заштитом би остали, како би ризница сјећања била још богатија.

– Као Општина Херцег Нови, посвећени смо очувању сјећања на Мамулу и нашу историју. Обавезујемо се да ћемо наставити подржавати активности које промовишу толеранцију, разумијевање међу људима, правду и слободу у свим аспектима нашег живота. Нека нам Мамула служи као вјечни подсјетник на патњу и страдање невиних и као инспирација да градимо бољу будућност за све нас – закључио је предсједник Катић.

Казамати на острву свједоче о најсуровијем периоду из Првог и Другог свјетског рата током којег су, због тортуре, глади, пребијања и злостављања, стријељања, бројни грађани изгубили своје животе, поручио је потпредсједник СОБНОР-а Црне Горе 1941.- 1945. Љубенко Боровић.

– Међу зидовима ових казамата Мамуле и Превлаке, чамовали су народни прваци Боке Которске у вријеме Првог свјетског рата. Ту су затварани и бокељски морнари, побуњеници аутстро-угарске флоте, фебруара 1918. године. Проклета и суморна судбина настављена је и током Другог свјетског рата, доласком италијанских окупационих снага – подсјетио је он.

Боровић је казао да је тврђава Мамула грађена од 1853. до 1855. године са циљем да чува улаз у Бококоторски залив од непријатељских бродова и служила је као одбрамбена линија залива.

Захвалност је упутио и предсједник мјесног одбора УБНОР-а Луштица, Илија Мориц који је истакао да се оваквим окупљањима чува сјећање на слободарску традицију наших простора.

Меморијални дан на Мамули је прилика да се ода почаст драматичној и херојској прошлости острва, храбрости, отпору и преживљавању оних који су трпили незамисливе муке у име слободе, казао је генерални менаџер хотела Мамула Ajленд, Хенинг А. Шауб.

– Сви ви данас присутни стојите као важан подсјетник будућим генерацијама да историју гледамо с поштовањем, уважавањем и да цијенимо жртве и препознајемо све оно што је дато у име слободе. Дао сам вам обећање прошле године да ћу допринијети ширењу информација о историји острва са нашим интернационалним гостима и локалним посјетиоцима, да ћемо поштовати његову прошлост док мијењамо његову будућност како би постала оптимистичнија и позитивнија. Током последњих мјесеци мој тим и ја имали смо привилегију да угостимо посјетиоце из ближег окружења али и даљих дестинација, који су дошли да сазнају, разумију и што је најважније да одају почаст овом историјском мјесту – истакао је Хенинг А. Шауб.

Он је нагласио да су посјетиоци бирају да дођу на Мамулу баш због њеног историјског значаја и то чине отвореног срца, спремни и знатижељни да „зароне у историју Боке и Мамуле и истраже је“.

– Ово је мјесто које изненађује својом љепотом, миром и моћи да позове на размишљања и сјећања. Сјетимо се данас прошлости, одајмо почаст жртвама и обавежимо се да ћемо преносити наслијеђе у будућност, осигурајмо да Мамула остане мјесто учења размишљања и инспирације за будуће генерације – закључио је Шауб.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here