Обиљежен Дан српског јединства, слободе и националне заставе

Поводом 15. септембра – Дана српског јединства, слободе и националне заставе данас је у манастиру  Савина  служен парастос родољубима из Боке, који су животе положили на олтар отаџбине у Балканским и Првом свјетском рату.

Исус Христ је сишао на земљу како би искру спасења донио читавом човјечанству, а ту искру смо добили као народ који је сазрио да прими истуну Јеванђеља преко Светог Саве и наших светитеља, поручио је игуман манастира Савина, јеромонах Макарије.

-То нам је задатак, нема другог пута осим тог пута, то је једини истинити пут у овом свијету. Кад год смо скретали са њега скренули, Бог је на нас пуштао разна страдања па и велико страдање у Првом свјетском рату гдје се српска војска повлачила преко албанских гудура, по цичи зими, умирало се на сваком кораку. Шта је одржало српски народ – Божија искра у нашем срцу кад смо се крстили, та Божија благодет, која нас је одржала и на солунском фронту, да опстанемо и да се повратимо као народ и да се са милошћу Божијом опет вратимо у своју земљу, поручио је игуман Макарије.

Конзул Републике Србије у Херцег Новом Мићо Роговић је истакао велику улогу црногорске војске у том периоду.

-Захваљујући њима и њиховој борби против Аустроугарске, која се заснивала на заштити територије Црне Горе али и помоћи српском војнику и избјеглицама да нађе свој мир и пређе територију Црне Горе и Албаније. Без обзира што су у том тренутку аустроугарски шпијуни на овом подручју сијали лажи да ће српска војска окупирати Црну Гору, црногорска војска је сачувала територију Црне Горе и помогла извлачење осталих припадника народа и војске Србије, истакао је Роговић.

Како је казала предсједница СПКД Просвјета Оливера Доклестић, ништа ни прије ни послије није тако величанствено у српском народу као догађај и борбе од 1912. до 1918. године.

-Тада се српски народ сабирао, снажио из енергије матице двије српске државе иако је на сваком кораку на сваком педљу земље имао већу силу и снажнију моћ против себе. Са осјећањем сабирања, Србином су се дично звали и поносили сви потлачени ма како се они звали у књигама од мора до Паноније, због храбрости и части баш у Балканским и Првом свјетском рату, рекла је Доклестић.

Према ријечима Мира Лучића, мало је народа у европској историји који су прошли голготу попут српског.

-Наше жртве су биле огромне, али кроз нашу православну вјеру знали смо да опростимо, али не смијемо да заборавимо. Морамо да знамо куда су нас ти путеви кроз историју водили, докле су нас довели и зашто данас овдје стојимо. Стојимо овдје да бисмо се сјетили да нас је било, да нас има и данас, а видјевши дјецу на овом мјесту знам да ће нас бити и сутра, истакао је Лучић.

Организатори обиљежавања пробоја Солунског фронта су невладине организације: Српски соко Херцег Нови, Коло српских сестара, Матица Боке, Карађорђе, Витезови Светог Стефана, Ризница старих умјетничких заната и вјештина, СПКД Просвјета и ФК Обилић. Покровитељ је Генерални конзулат Републике Србије у Херцег Новом.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here