Obilježen Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave

Povodom 15. septembra – Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave danas je u manastiru  Savina  služen parastos rodoljubima iz Boke, koji su živote položili na oltar otadžbine u Balkanskim i Prvom svjetskom ratu.

Isus Hrist je sišao na zemlju kako bi iskru spasenja donio čitavom čovječanstvu, a tu iskru smo dobili kao narod koji je sazrio da primi istunu Jevanđelja preko Svetog Save i naših svetitelja, poručio je iguman manastira Savina, jeromonah Makarije.

-To nam je zadatak, nema drugog puta osim tog puta, to je jedini istiniti put u ovom svijetu. Kad god smo skretali sa njega skrenuli, Bog je na nas puštao razna stradanja pa i veliko stradanje u Prvom svjetskom ratu gdje se srpska vojska povlačila preko albanskih gudura, po ciči zimi, umiralo se na svakom koraku. Šta je održalo srpski narod – Božija iskra u našem srcu kad smo se krstili, ta Božija blagodet, koja nas je održala i na solunskom frontu, da opstanemo i da se povratimo kao narod i da se sa milošću Božijom opet vratimo u svoju zemlju, poručio je iguman Makarije.

Konzul Republike Srbije u Herceg Novom Mićo Rogović je istakao veliku ulogu crnogorske vojske u tom periodu.

-Zahvaljujući njima i njihovoj borbi protiv Austrougarske, koja se zasnivala na zaštiti teritorije Crne Gore ali i pomoći srpskom vojniku i izbjeglicama da nađe svoj mir i pređe teritoriju Crne Gore i Albanije. Bez obzira što su u tom trenutku austrougarski špijuni na ovom području sijali laži da će srpska vojska okupirati Crnu Goru, crnogorska vojska je sačuvala teritoriju Crne Gore i pomogla izvlačenje ostalih pripadnika naroda i vojske Srbije, istakao je Rogović.

Kako je kazala predsjednica SPKD Prosvjeta Olivera Doklestić, ništa ni prije ni poslije nije tako veličanstveno u srpskom narodu kao događaj i borbe od 1912. do 1918. godine.

-Tada se srpski narod sabirao, snažio iz energije matice dvije srpske države iako je na svakom koraku na svakom pedlju zemlje imao veću silu i snažniju moć protiv sebe. Sa osjećanjem sabiranja, Srbinom su se dično zvali i ponosili svi potlačeni ma kako se oni zvali u knjigama od mora do Panonije, zbog hrabrosti i časti baš u Balkanskim i Prvom svjetskom ratu, rekla je Doklestić.

Prema riječima Mira Lučića, malo je naroda u evropskoj istoriji koji su prošli golgotu poput srpskog.

-Naše žrtve su bile ogromne, ali kroz našu pravoslavnu vjeru znali smo da oprostimo, ali ne smijemo da zaboravimo. Moramo da znamo kuda su nas ti putevi kroz istoriju vodili, dokle su nas doveli i zašto danas ovdje stojimo. Stojimo ovdje da bismo se sjetili da nas je bilo, da nas ima i danas, a vidjevši djecu na ovom mjestu znam da će nas biti i sutra, istakao je Lučić.

Organizatori obilježavanja proboja Solunskog fronta su nevladine organizacije: Srpski soko Herceg Novi, Kolo srpskih sestara, Matica Boke, Karađorđe, Vitezovi Svetog Stefana, Riznica starih umjetničkih zanata i vještina, SPKD Prosvjeta i FK Obilić. Pokrovitelj je Generalni konzulat Republike Srbije u Herceg Novom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here