Povodom 79 godina od 9. maja 1945. godine Dana pobjede nad fašizmom hercegnovska Organizacija boraca narodnooslobodilačkog rata i predstavnici lokalne samouprave položili su vijence na spomenik Bezmetković na Savini.
Polaganju vijenaca prisustvovali su članovi hercegnovskog OBNOR-a 1941-1945 Slobodan Novaković i Đorđije Zloković, u ime Opštine Herceg Novi Dušan Vukić, kratak čas istorije održala je profesorica Lidija Štanjo, a stihove su recitovali učenici osnovnih škola i SMŠ Ivan Goran Kovačić.
Naš narod zna da cijeni slobodarsku ideju, čak i više nego neki drugi narodi, možda je to zato što smo na mjestu gdje se susreću istok i zapad, na teritoriji za koju su se uvijek otimali različiti osvajači bez obzira koja je epoha, istakao je u ime Opštine Dušan Vukić, i dodao da ni u jednom od tih vremena ideal slobode nije imao cijenu.
-Mali ali dični grad Herceg Novi pamti i svoje prvoborce, narodne heroje, borce i u Prvoj Bokeškoj brigadi i u Orjenskom bataljonu, ali i u svim drugim četama, brigadama, bataljonima koji su ne šetedeći svoj život branili svoj grad, državu i narod. Ne zaboravljamo ni zatočenike, strijaljane i ubijene, ne zaboravljamo Spasića i Mašeru, pet mladih djevojaka – pet Danica, sve one hrabre kojima je bila čast poginuti za slobodu. Njihova imena nose novski trgovi, ulice, stepeništa, šetalište, obrazovne i druge ustanove, sportski klubovi, istakao je Vukić i dodao da pominjući ih, sjećamo se njihove žrtve, ali i učimo da nikada ne pognemo glave nego se borimo za istinu, pravdu i slobodu.
Ceremoniji je prisustvovao i sin autora spomenika Bezmetković, poznatog crnogorskog vajara Luke Tomanovića, arhitekta Branko Tomanović koji je podsjetio na veliku žrtvu palih boraca.
-Na ovom svetom mjestu naših stradalih sugrađana sa suzama u očima slavimo njihovu i našu pobjedu. Ponosmi smo, jer se zahvaljujući vama svrstavamo u slobodarske narode kojima se divi cijeli svijet. Jugoslovenski narodi su za slobodu dali oko milion osamsto hiljada žrtava, od kojih 300 hiljada poginulih u borbama. Danas, nažalost, postoji relativizacija doprinosa u toj borbi za slobodu, a paraleleno sa tim i prekrajanje istorije, pa se žrtve pretvaraju u zločice, a zločince u žrtve. Tome se moramo suprostaviti tako što ćemo slaviti naše junake, istakao je Tomanović.
Drugi svjetski rat kao velika ljudska katastrofa je splet najraznovrsnijih interesa koji žive i danas i izvor predrasuda koje se nedaju lako iskorjeniti, kazala je profesorica istorije u OŠ „Dašo Pavičić“ Lidija Štanjo.
-Fašizam u Evropi je dehumanizovao rat zahvaljujući nacističko-fašističkom sistemu. Evropljani su upoznali industriju smrti u vidu logora kakvi su Dahau, Buhenvald, Mathauzen, Aušvic… Kolektivne odmazde, sistem talaca i slične represije su nacističke metode koje se kose sa civilizacijskim tekovinama i normama ljudskog i društvenog razvoja, kazala je Štanjo.
Govoreći o antifašističkoj borbi na tlu nekadašnje Jugoslavije, Štanjo je istakla da su ime Daša Pavičića, i još 300 rodoljuba uklesana su u vječnost uz grandiozni spomenik Bezmetković.
-Na tlu Jugoslavije, pod vođstvom KPJ od jula 1941. godine počinje antifašistički rat. Isticanjem da je borba opšte jugoslovenska i anfifašistička, ova borba prerasta u narodnooslobodilački rat za oslobođenje od fašističkih okupatora i njihovih domaćih saradnika. Postajući dio svjetskog antifašističkog rata, boreći se za ideale slobode, jednakosti i pravde, svoje živote dali su mnogi, a među njima i Dašo Pavičić, zajedno sa Nikolom Đurkovićem, Savom Ilićem i Stijepom Šarencem, kao članovima Orjenskog partizanskog bataljona, kazala je Štanjo.
Član OBNOR-a Herceg Novi Slobodan Novaković se osvrnuo na posljeratni period kada je život bio dostojan čovjeka, do pada istočnog bloka.
-Padom istočnog bloka, zapadni svijet pokazuje svoje pravo lice, preko NATO pakta, od Korejskog, pa najkravijeg Vijetnamskog, do Afganistanskog rata, kazao je Novaković.
Praznik je u ime predsjedništva i Upravnog odbora OBNOR-a okupljenima čestitao Đorđije Zloković, zahvalivši što su se okupili u tolikom broju, posebno učenicima i nastavnicima hercegnovskih škola, koji su pripremili umjetnički program i na taj način poezijom i prozom podsjetili na tekovine NOR-a.