Обиљежавање Свјетске недеље дојења

Институт за јавно здравље Црне Горе

Свjетска недеља дојења обиљежава се широм свијета од 1. до 7. августа. Подаци из истраживања Иницијативе за праћење из 2022. године показују да је обухват ексклузивног дојења (исхрана само мајчиним млијеком) у Црној Гори око 24%, што показује да постоји значајан простор за додатно унапређење, развој и примјену стратегија које ће додатно повећати обухват, саопштено је из Института за јавно здравље.

Мајчино млијеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и дјетета до навршене друге године. Први подој требало би да буде у року од једног сата од порођаја. Такође,  препоручује се да беба током првих шест мјесеци живота буде искључиво дојена, јер мајчино млијеко представља једини природни извор свих хранљивих материја које су потребне за њен раст и развој.

Састав и количина мајчиног млијека прилагођени су узрасту дјетета и његовим потребама. Сисањем, осим што задовољава потребу за храном, беба остварује емоционалну повезаност са мајком. Новорођенчету дојење обезбјеђује правилан раст и развој, помаже развоју имунолошког система, смањује ризик од гојазности у каснијој животној доби и смањује ризик од развоја дијабетеса типа 1 код дјеце.

Како би се формирао правилан однос према дојењу у заједници, неопходно је развијати свијест популације да дојење није искључива одговорност жена – заштита, промоција и подршка дојењу је колективна друштвена одговорност.

Потврђено је да је стручно савјетовање о дојењу кључно за унапређење стопе дојења, те да треба започети с овим активности прије порођаја. Повећање доступности стручног савјетовања за дојење може значајно допринијети продужавању трајања дојења, што има значајне бенефите не само за бебе већ и за породице, саопштено је из Института.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here