Поводом 15. септембра, Дана српског јединства, слободе, националне заставе и пробоја Солунског фронта, у Манастиру Савина, у недељу, након свете литургије, биће служен парастос родољубима из Боке, који су положили живот на олтар отаџбине у Балканским и Првом свјетском рату.
Организатори су Српски Соко Херцег Нови, Коло српских сестара, Матица Боке, НВО „Карађорђе“, Витезови Светог Стефана, НВО „Ризница старих умјетничких заната и вјештина“, СПКД „Просвјета“ и Фудбалски клуб Обилић. Покровитељ је Генерални конзулат Републике Србије у Херцег Новом. Парастос ће, у недељу бити служен након литургије у 10:30.
Предсједник НВО „Карађорђе“ Предраг Вујновић у Новском јутру РТХН је казао да је 2020. године, уведен празник 15. септембар, Дан српског јединства, слободе, националне заставе и пробоја Солунског фронта:
– Србија, Република Српска и Срби из земаља окружења, свих држава на простору бивше Југославије, славе овај празник. По закону имамо право да славимо, да истакнемо нашу заставу и ми то с поносом чинимо. Нама не смета што други то раде, као Алабанци у Тузима и ником не смета. Многима смета када ми истакнемо заставу. Међутим, и то се мијења и људи се слободно изјашњавају. Подржавамо све који живе у Црној Гори, који имају свој Дан и своје заставе, навео је Вујновић.
Са простора Боке било је 2 000 добровољаца на Солунском фронту, подсјећа Вујновић:
– Ми смо сваке године у Битољу, на Кајмакчалану и на Крфу. Многи из тог времена дошли су из Америке и осталих дијелова свијета, да се боре на Солунском фронту. У част свих страдалих родољуба, ми обиљежавамо овај дан, прича Вујновић.
Српско удружење „Карађорђе“ планира 21. септембра да буде у Битољу, 22. септембра на Кајмакчалану, каже Предраг Вујисић, из Српског удружења „Карађорђе“:
– Око 5 000 родољуба је страдало за ослобођење Битоља и Кајмакчалана 5 000, те Куманову и другим стратиштима. Oбилазимо гдје су год српска стратишта. Свједочимо својим присуством. Поготово, из Првог свјетског рата, страшног, великог рата, преко Албаније, Македоније, Црне Горе, Србије, Грчке. Одајемо почаст погинулим у Другом свјетском рату, без суђења побијени, на стратиштима у Словенији, Хрватској, логорима. Његујемо традиције из посљедњег рата. Посјећујемо и Братунац, мало се зна да је 2 360 људи страдало у Подрињу. Организујемо дјеци са Косова и Метохије да љетују у Херцег Новом, уз помоћ Општине, донатора. Дочекујемо и људе који су заборављени, борце инвалиде са Кошара и пружамо гостопримство свима, којима је потребно да се укаже дужна пажња, објашњава Вујисић.
Уз говоре учесника и организатора скупа у част Дана српског јединства, у недељу 15. септембра, са традиционалним, родољубивим пјесмама наступиће чланови Српског Удружења „Карађорђе“.