Поводом Међународног дана старих особа Фондација Банка хране Црне Горе поручује Влади и локалним самоуправама да је потребно обезбиједити достојанствено старење грађанима који живе у Црној Гори.
Међународни дан старијих особа се обиљежава 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106 коју је прогласила Генерална скупштина Уједињених нација 14. децембра 1990. године, са циљем да се нагласи важност прилагођавања животног окружења потребама и способностима становника трећег доба. Након ове иницијативе, Генерална скупштина Уједињених нација је 1991. године, у складу са Резолуцијом 46/91, усвојила принципе Уједињених нација који се односе на старије особе. На Свјетској скупштини о старењу 2002. године усвојен је Мадридски међународни акциони план за старење како би се одговорило на могућности и изазове старења становништва у 21. вијеку и промовисао развој друштва за све генерације.
Старење становништва је глобални тренд који преобликује друштва широм свијета. Предвиђа се да ће до 2030. године старије особе надмашити број младих на глобалном нивоу, а ово повећање је најбрже у земљама у развоју. Ова демографска промјена је значајно трансформисала пејзаж бриге, обухватајући широк спектар потреба за плаћеном и неплаћеном подршком у формалном и неформалном окружењу. Како становништво стари, потражња за свеобухватним услугама здравствене заштите, његе и социјалне подршке значајно је порасла, посебно за најновије пројекције Уједињених нација показују да се до 2050. године предвиђа да ће број особа старијих од 65 година широм свијета бити више него двоструко већи од броја дјеце млађе од пет година и приближно исти као и број дјеце млађе од 12 година.
Колика је брига и какав је квалитет живота старих код нас најбоље ће рећи времешни становници наше државе.
Према последњим званичним подацима просјечна старост у Црној Гори износи 39,6 година.Банки хране се јавља, не мали број старијих људи који немају никаквих примања. Социјална пензија није предмет интересивања носиоца јавне политике деценијама уназад а ни данас. Мали је број оних који задовоље строге критеријуме остваривања права на Материјално обезбјеђење породице и добију невјероватних 89 еура мјесечно као једино вид помоћи система.
Знамо да већина људи старије доби има здравствених проблема. Дуго чекање на преглед код љекара, куповина лијекова, превоз, су само неки од проблема које морају сами ријешити. Не мали број њихови потомака је отишао ван граница наше државе и не може помоћи. Они који су у близини често не могу задовољити ни основне животне потребе своје породице, па тако ни помоћи ближњима.
Много је породица које имају члана домаћинства у озбиљним годинама које захтијевају посебну бригу а они им је не могу приуштити. Неко јер има радне обавезе, неко јер нема средстава. Многима је и једно и друго проблем.
У посљедњих 20-ак година концепт градње дневног боравка за старије, у шали назван “вртић за старије” све је више прихваћен. Специфичност овог програма је, осим услуга здравствене његе, медицинске рекреације, прехране, те организације слободних активности попут ликовних и музичких радионица , омиљених друштвених игри, уједно и превоз корисника од дома до установе и обратно уз пратњу медицинског особља у прилагођеном возилу. Ово је програм дневног боравка. Овај концепт бриге о старима корисницима деје већи ниво самосталности и слободног организовања и омогућава достојанствено старење у властитом дому и притом одлаже институционализацију.
Срећан дан старих! Бринимо о нашим старима, колико ми будемо бринули о њима, толико ће и наши потомци бринути о нама, поручују у саопштењу које је потписала предсједница Фондације “Банка хране”, Марина Медојевић.