Институт за јавно здравље Црне Горе и ове године подржава Наранџасту кампању „16. дана активизма против родно заснованог насиља“ како би се скренула пажња јавности на жене и дјевојчице да НЕ крију и НЕ трпе било какав облик насиља, већ да морају бити заштићене, а насилници најоштрије кажњени.
-Насиље над женама и дјевојчицама је једно од најраспрострањенијих облика кршења људских права, а проистиче из негативних друштвених ставова у вези са улогом жене и високог нивоа родне неједнакости. Обавеза сваког друштва је да јавно заговара политику сузбијања дискриминације и да промовише културу нулте толеранције на све облике насиља над женама и дјевојчицама, саопштено је из ИЈЗ.
Истраживања о преваленцији насиља над женама показују да су посебно рањиве жене и дјевојчице из етничких мањина, нарочито Ромкиње, мигранткиње и избјеглице, жене са неким обликом инвалидитета и жене из руралних подручја.
-У Црној Гори родно засновано насиље спада у скривене и високо стигматизоване теме па се насиље веома ријетко пријављује. Недостатак информација о томе коме жена/дјевојчица треба да се обрати када доживи насиље, страх од одузимања дјеце и губитка финансија, стид, уцјене фотографијама, он-лајн насиље су неки од разлога због којих се одустаје од пријављивања насилника. Нарочито је озбиљно психичко насиље у партнерским односима које се у нашем друштву тешко доказује и толерише. Један од озбиљних разлога непријављивања насиља је и неповјерење у оне институције, које би требало да буду на првој линији пружања помоћи жртвама насиља, навели су из ИЈЗ и поручили да здравствени систем има веома важну улогу у пружању здравствене помоћи особама које су преживјеле насиље, пријављивању насиља надлежним службама и упућивању ка специјализованим сервисима за подршку, као што су посебне организације за жртве, бесплатна правна помоћ или социјалне службе. Нарочито тешко доказиво је сексуално насиље, које је у црногорском друштву и даље табу тема.
-Узимајући у обзир улогу здравственог сектора, веома је важно да пружаоци здравствених услуга посједују информације и вјештине раног препознавања насиља, пружања помоћи и савјетовања. Порука је јасна, неопходно је системски радити на превенцији родно заснованог насиља, јер су посљедице насиља далекосежне и одражавају се негативно на физичко, психичко, сексуално и репродуктивно здравље жена у свим фазама њиховог живота. Треба обратити пажњу и на дјецу која су директно изложена насиљу или свједоче насиљу које се дешава у породици у којој одрастају, закључују из ИЈЗ.