У току је обнова херцегновског бисера, тврђаве Шпањола, која ће постати међународни креативни и културни центар. Препознатљиви споменик црногорске културне баштине значајно ће допринијети обогаћивању туристичке понуде и економском развоју града.
Реконструкција историјског објекта трајаће до 2027. године, а вриједност радова у првој фази износи 2,5 милиона еура, од чега је 1,6 милиона из ИПА фондова Европске уније, док је остатак средстава обезбијеђен из буџета државе.
Вратити овај драгуљ у живот није мали подвиг и захтијева стручност, стрпљење и огроман рад. Вјековно излагање природним елементима, влази, вјетру, киши и промјенљивим температурама, узело је данак, еродирајући камен и остављајући пукотине у зидовима утврђења, које са врха брда Бајер стражари над градом још од краја 15. вијека. Свака тврђава је јединствена слагалица историје, а стручне архитекте, занатлије и археолози раде на обнови како би богату прошлост Шпањоле уткали у савременост и будућност.
У циљу заштите и очувања оригиналног дизајна, у реконструкцији кровова и зидова тврђаве користе се савремени материјали, попут провидног поликарбоната, док ће се традиционални материјали попут камена, користити у рестаурацији осталих оштећених дијелова тврђаве. У оквиру прве фазе пројекта, до марта 2026. године, биће санирани бедеми, све куле и шетнице, велики резиденцијални објекат и један помоћни објекат на улазу у тврђаву, а биће модернизована мрежа водоводних и електричних инсталација.
-До сада се радило на рашчишћавању стаза око објеката, старих канала који су коришћени за одвод кишнице са крова, као и за одвод површинске воде око објеката. Такође се улази у траг и начину функционисања читавог овог система који ћемо настојати ревитализовати. Истражује се паралелно са радовима, јер је добар дио објекта био под шутом, коровом и зеленилом, прича архитекта Вук Чворо.
Како наводи, пројекат је добро стартовао и за сада све иде према годишњем плану. Уз сјеверни бедем и сјевероисточну кулу стављена је са спољашње стране скела и очишћен је коров, а кренуло се и са прањем зидова под притиском, уз сагласност надзора.
-Избачена је огромна количина шута из унутрашњости тврђаве, а ових дана завршава се и избацивање шута из објекта 03-Барака, како би се могло приступити реконструкцији овог објекта која је планирана у оквиру прве фазе. На објекту који је некада служио као складиште хране постављен је привремени кров, како би овој простор могао да се користи за потребе извођача. Постављене су заштите за пролаз колица кроз сјевероисточни бастион, све по стандардима, како се не би оштетило аутентично поплочање. Такође, на простору шетнице на зидинама постављене су заштитне ограде на свим мјестима гдје је зид оштећен, објашњава Чворо.
Као симбол снаге и наслијеђа прошлих епоха, тврђаве заузимају истакнуто мјесто у нашој колективној свијести. Ревитализована Шпањола постаће културни светионик за локалну заједницу и туристе. Угостиће различите догађаје, конференције, изложбе, умјетничке сајмове и креативне атељее, што ће значајно допринијети обогаћивању туристичке понуде Херцег Новог и његовом економском развоју. Тврђава Шпањола постаће платформа за повезивање младих креативних предузетника и иновативних старт-уп-ова, из читавог региона, подстичући сарадњу на подручју очувања културне баштине и умјетности.
Ревитализација тврђаве реализује се у оквиру пројекта „ЦРЕАТИВИТY“, као дио Интеррег ИПА програма за Јужни Јадран (2021-2027), који има за циљ ревалоризацију и ревитализацију богатог културног наслијеђа региона. Пројекат реализује Министарство културе и медија Црне Горе у сарадњи са Туристичком организацијом Црне Горе, Министарством туризма Републике Албаније и италијанским регијама Пуља и Молизе.