Нове медијске законе Европска комисија оцијенила као потпуно усаглашене са законодавством ЕУ

Црна Гора је предузела одлучне кораке ка унапређењу слободе медија и заштите новинара усвајањем нових медијских закона: Закона о медијима, Закона о јавном медијском сервису Црне Горе и Закона о аудио визуелним медијским услугама који су, према мишљењу Европске комисије, у потпуности усклађени са законодавством Европске Уније. Ови закони, који су дио такозваних ИБАР закона, од кључне су важности за даљи напредак земље на њеном путу ка чланству у ЕУ.

Министарка културе и медија др Тамара Вујовић у разговору за РТХН, казала је да је донијет  низ мјера које се односе на слободу говора, безбједност новинара и унапређење медијског законодавства. Европска унија сматра да су слобода медија, слобода изражавања и безбједност новинара темељна права која су неопходна за напредак у поглављима 23 и 24, која су нека од најважнијих, уз питања о правосуђу, борби против корупције и заштити основних људских права.

– Ми смо имали ту срећу да су се медијски закони нашли у тим законима које ће ЕУ да цијени у томе да ли смо постигли напредак на путу ка ЕУ. То је значило да ми требамо да унаприједимо своје медијско законодавство  до те мјере да смо унијели у законе да се спроводи као хитан поступак ако је било негдје говора мржње, на било којој основи, вјерској, етничкој и било којој мањинској заједници да смо установили тај један хитан судски и тужилачки поступак према томе, казала је Вујовић.

Нови медијски закони донијели су двадесетак новина, а велика пажња посвећена је безбједности новинара.

-Када се тиче безбједности и слободе новинара, онда смо били оцијењени како смо оцијењени, не ни  толико лоше, по мојој процјени,  али оно што нас је увијек оптерећивало  то су стари неријешени случајеви  и то је оно колико је новинар заштићен од неког политичког утицаја или неког строгог уредничког или неког  другог недозвољеног утицаја. И то се кроз ове законе исто тако третира, казала је Вујовић.

Додала је да су медијским законима повећали проценте сопственог садржаја који се пласира црногорској јавности, чиме се смањује реемитовани садржај из окружења или из других земаља.

– Да бисте ви могли да испоручите 20 или 30 % сопственог програма морате да будете добро финансирани, тако да смо у дијелу медијских закона осмислили скале које ће  свакој локалној самоуправи у зависности од њеног буџета  тачно да одреди проценат којим треба да финансира свој локални јавни емитер ако га има, а наравно да свака општина има макар радијску станицу, ако не и телевизијску којих има пет. То су одличне ствари за локалне јавне емитере. Зна се тачно како ће бити ваше финансирање стабилно и одрживо  да бисте ви, надам се имали веће личне дохотке и да бисте ви као јавни сервис имали више средстава да можете да радите истраживачко новинарство, да радите приче које занимају локалну јавност, каже министарка Вујовић.

Нови Закон о Радио-телевизији Црне Горе и локалним емитерима доноси значајне промјене у начину избора управљачких структура. Чланови Савјета биће бирани на много аутономнији начин, што ће смањити политички утицај на рад јавних емитера.

-Када је у питању Закон о РТЦГ  и локалних емитера  измјенили смо начин на који ће се бирати управљачке структуре, ко ће бити чланови Савјета који ће сутра управљати и бирати директора. Много је већа аутономија у бирању чланова Савјета за разлику од неких прошлих година када је било директног политичког утицаја, казала је министарка Вујовић.

Један од главних проблема у црногорском медијском простору су нерегистровани портали и онлине публикације које шире дезинформације. Нови закон сада захтијева да сви портали буду регистровани код Министарства културе и медија, што ће омогућити бољу контролу и надзор над њиховим радом. Ови медији неће имати право да аплицирају за средства из Фонда за медијски плурализам, који је предвиђен за комерцијалне медије.

Контролу примјене ових закона обављаће  Министарство културе и медија, биће уведен и инспектор за медије, док ће Агенција за електронске медије имати улогу независног регулаторног органа задуженог за мониторинг и надзор над спровођењем закона.

Са министарком културе и медија др Тамаром Вујовић о новим законима о медијама, фестивалима, црногорској култури и манифестацијама, ревитализацији новских тврђава, у Новском јутру разговарала је Слађана Рашо.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here