Svi poreski dužnici od 1. januara ove godine imaju mogućnost da im država otpiše kamatu ako plate osnovni dug, a ova olakšica se odnosi na sve poreske obaveze (porezi, takse, doprinosi, naknade i druga novčana davanja…) koje su dospjele za plaćanje zaključno sa krajem decembra 2024. godine.
To je definisano Zakonom o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze koji je usvojen u septembru prošle godine, a čija je primjena počela zvanično od ove godine. Iz Poreske uprave su “Vijestima” kazali da su preduzete sve mjere kako bi Zakon o otpisu kamata počeo sa primjenom u predviđenom roku.
Ukupni poreski dug iznosi 655 miliona eura, od čega se 398 miliona odnosi na neto osnovni dug, a ostalih 257 miliona na kamatu.
Zakonom je definisano da se zahtjev za otpis kamate podnosi područnoj jedinici Poreske uprave prema mjestu registracije poreskog dužnika, u roku od 45 dana od dana početka primjene ovog zakona.
-Obrazac zahtjeva propisuje Ministarstvo finansija. O zahtjevu za otpis kamate odlučuje rješenjem Poreska uprava koja može odbiti zahtjev ako poreske obaveze nisu plaćene u cjelini u rokovima i na način utvrđen zakonom. Protiv rješenja Poreske uprave kojim se odlučuje po zahtjevu za otpis kamate može se izjaviti žalba. Na postupak po žalbi se primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje poreski postupak, precizirano je u zakonu.
Poreska uprava će voditi evidenciju o podnijetim zahtjevima za otpis kamate, vrsti i iznosu plaćenih poreskih obaveza i iznosu kamate otpisane u skladu sa ovim zakonom i te podatke će objavljivati na svojoj internet stranici.
Zakonom je precizirano da nadležni organ lokalne samouprave može, u skladu sa ovim zakonom, propisati pravo na otpis kamate za dospjele poreske obaveze nastale po osnovu lokalnih poreza, taksi i naknada koje uvodi lokalna samouprava, uz saglasnost Ministarstva finansija”, piše u zakonu.
Kako su naveli za poreske obveznike koji podnesu zahtjev, a ne uplate iznos osnovnog duga i samim tim ne ispoštuju odredbe Zakona o otpisu kamate, biće primjenjivane mjere prinudne naplate.