Кроз Пројекат ERI-Heath, „Јавноздравствена спремност за епидемије и ванредне ситуације које прелазе границе држава“ који Институт за јавно здравље Црне Горе спроводи са партнерима извршено је узорковање комараца на теритрији Црне Горе током јуна, јула, септембра и октобра 2021.године. Резултати испитивања показали су да нити у једном од достављених узорака комараца није утврђено присуство вируса Западног Нила, Усуту вируса, Денгуе грознице, Чикингуња вируса, нити вируса Грознице долине Рифта.
Глобалне климатске промјене највећи утицај имају на векторске заразне болести – болести које преносе и шире други организми (вектори) – најчешће комарци, крпељи и разне врсте зглавкара, зато што број, активност и распрострањеност вектора директно зависи од спољашње температуре и климатских фактора, тако да многе векторске болести више нису типичне и ограничене искључиво на тропска подручја.
У посљедње двије деценије у свијету се биљежи пораст оболијевања од векторских болести, али и њихово интензивно географско ширење. У укупном броју оболијевања од заразних болести у свијету, око 17% припада векторским заразним болестима, од чега је највише обољелих од маларије и то у неразвијеним земљама афричког континента.
Један од циљева пројектних активности био је идентификација комараца који су присутни на нашем подручју и вируса које ови комарци носе, а који код људи могу изазвати различите заразне болести.
Узорци комараца прикупљених на дијелу јужне територије Црне Горе послати су у Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“ у смрзнутом стању на сувом леду. Транспорт узорака комараца спроведен је по свим потребним захтјевима и није ни у ком случају угрозио подобност и квалитет узорака за испитивање. Укупно је достављено 80 узорака у којима је било од једног до 61 комарца у пуловима и то 41 узорак комараца врсте Culex sp. и 39 узорака комараца врсте Aedes sp., узоркованих на подручју Црне Горе у различитим временским периодима у дијелу јужне територије земље (Радановићи, Радовићи, Кртоле, Мељине, Херцег-Нови).
Резултати испитивања показали су да нити у једном од достављених узорака комараца са различитих локација на територији Црне Горе, узоркованих током јуна, јула, септембра и октобра мјесеца није утврђено присуство вируса Западног Нила, Усуту вируса, вируса Денгуе грознице, Chikingunua (Чикингуња) вируса, нити вируса Грознице долине Рифта.
Добијени налази указују да у сезони 2021. године или није било циркулације поменутих вируса на испитиваним подручјима (локалитетима) или је пак та циркулација била на врло ниском нивоу, па није била детектована испитивањем достављеног броја узорака и јединки комараца. У сваком случају, резултати испитивања су у корелацији са случајевима оболијевања у хуманој популацији којих није било ове сезоне.
Информације добијене након анализе користиће се за побољшање надзора над векторским болестима, као и контроли комараца као вектора, припреми едукација у области превенције ових болести, као и подизању свијести становништва о опасностима ових заразних болести, те предузимању мјера заштите у програмском подручју. По завршетку пројекта побољшаће се услуге дијагностике антропозооноза и заразних болести које се преносе путем вектора, што ће омогућити пројектним партнерима да благовремено открију јавноздравствене пријетње.