Problem nedostatka radne snage, godinama prisutan na crnogorskom primorju, ove sezone je dodatno usložnjen jer radnici koji su tradicionalno dolazili iz regiona, odlaze u zemlje u kojima su bolje plaćeni. Većina poslovni angažman obezbjeđuje u susjednoj Hrvatskoj.
Zbog okolnosti uzrokovanih korona virusom, pauzu u radu prošle godine napravio je veliki broj ugostitelja. Pored finansijskih poteškoća suočavaju se i sa problemom pronalaženja stručne radne snage, kazao je za RTHN ugostitelj Nemanja Krivokapić. Kaže da se ove godine za posao javljaju uglavnom mlađi ljudi, studenti koji koriste pauzu između rokova i predavanja.
– Imam jednog profesionalnog konobara, nikada mlađa ekipa nije bila. Imamo dva konobara od 16 godina, a većina ih je oko 20 – kazao je Krivokapić.
Zemlje Evropske unije su daleko konkurentnije kada je riječ o platama sezonskih radnika. Nama najbliža članica, Republika Hrvatska privlači sezonske radnike cijelog regiona.
– Radnici iz regiona koji godinama dolaze u Crnu Goru otišli su na druge destinacije, koliko sam ja upućen, najviše u Hrvatsku. Nije problem da zaposlimo domaću radnu snagu, ali je najvažnije da budu stručni. Ove godine jedva smo se „skrpili“ što se tiče radne snage u sektoru turizma – objašnjava Đuro Cvjetković, koji ističe da su radnici u njegovom objektu uglavnom isti oni koji su radili i 2019. godine.
Veselin Krivokapić potvrđuje da je problem radne snage veoma prisutan, naročito nakon prošle godine kada ugostitelji nisu radili zbog pandemije korone.
– Trudim se da u svom objektu zapošljavam domaće stanovništvo i njih je oko 80 %. Deficitarni kadar, prvenstveno roštiljdžije, kuvari čine 20 % radne snage i oni su sa strane – kaže naš sagovornik i ističe da je ove godine nedostatak i konobara.
– Hrvatska je strateški sigurno pošla jedan korak ispred nas i radnici iz Makedonije i Srbije nas preskaču i idu u kod naših susjeda – naveo je Krivokapić i istakao da se nešto mora sistemski mijenjati.
Savjetnik za zapošljavanje u hercegnovskom Birou rada Zoran Lučić kaže da sezonski posao najviše traže ljudi iz Podgorice i Nikšića. Najčešće nedostaju konobari, kuvari, higijeničari, razni pomoćni poslovi u sektoru održavanja, čak i vozači. Danas imamo sezonske radnike i sa završenim fakultetima, ne samo u oblasti turizma, trgovine i ugostiteljstva, već imamo i visokoškolaca na sezonskim poslovima i ekonomista, pravnika, turizmologa i slično.
– Vjerujem da ćemo na centralnom nivou napraviti strategiju obrazovanja, kako bi za nekoliko godina imali ospsobljene konobare, kuvare, pogotovo za hotele koji imaju četiri, pet ili više zvjezdica, kako ne bi dolazili u situaciju da te radnike dovodimo sa strane čak i sa dalekih destinacija – smatra on.
Lučić kaže da su od početka godine 24 poslodavca uputila 29 naloga za posredovanje gdje su tražili 47 lica.
– Nakon sprovedenih pretraga i uputili smo im 217 lica od kojih je 79 prihvatilo zaposlenje. Sama ponuda i tražnja se ne poklope u onom obimu kakav bi mi željeli. Nadamo se da će kroz unaprijeđenje programa sezonskog zapošljavanja poslodavci biti zainteresovaniji da bi došli do benefita koji će se ostvarivati kroz dobru radnu snagu – kazao je Lučić.
Interesovanje za Sezonsko zapošljavanje postoji i sa jedne i sa druge strane ali, kako navode u Zavodu za zapošljavanje, moramo biti svjesni da se ponuda i potražnja ne poklapaju u obimu u kojem je potrebno.