У оквиру Европске недеље превенције рака грлица материце, Институт за јавно здравље данас је у Општој болници Мељине организовао научни скуп „Рак грлића материце – превенција, дијагностика и лијечење“, чије је циљ подизање свјести међу колегама о значају превенције рака грлића материце, а затим и ране дијагнозе и терапије.
У Црној Гори од 2018. године постоји Национални организовани скрининг програм за откривање рака грлића материце, подсјетила је специјалиста епидемиологије Ивана Никчевић Ковачевић из Института за јавно здравље.
-Ово је болест која је превентабилна и користећи методе вакцинације и скрининг програма који је намијењен женама од 30 до 50 година и ПАПА тестирање се може постићи да до болести и не дође или осе ткрије у фази када је лијечење лако, брзо и ефективно, казала је Никчевић Ковачевић.
Упутила је позив женама да закажу гинеколошки преглед, а уколико имају од 30 до 50 година одраде скрининг програм. Метода је безболна и бесплатна у Црној Гори и доступна у свим домовима здравља, истакла је Никчевић Ковачевић.
-Новина организованог скрининг програма је да уколико брис буде позитиван на ХПВ инфекцију, урадиће се из истог додатна анализа и ема поновног доласка код гинеколога. Једним доласком код гинеколог биће урађена два тестирања, што је знатна олакшица, казала је Никчевић Ковачевић.
Уз скрининг програм у Црној Гори се од краја 2022. спроводи и ХПВ вакцинација. Првенствено је вакцинација била намијењена дјевојчицама од 9 до 14 година, а потом је и проширена, а обухваћени су и дјечаци, казала је епидемиолог у КБЦ Котор Јелена Пајчин.
-Примарна циљна група нам је од 9 до 14 година јер тада имамо најбољи имуни одговор, а препорука је да се вакцина прими прије ступања у полне односе. Вакцинација се обавља и код оба пола од 15 до 18 година, а могућа је и од 19 до 26 година, премда се првенствено препоручује особама које нису ступиле у полне односе. казала је Пајчин.
Научни скуп Рак грлића материце – превенција, дијагностика и лијечење сутра ће бити одржан у Клиничко болничком центру Беране.