Наставак дијалога о Фискалној стратегији – све примједбе и сугестије биће пажљиво сагледане

Нацрт Фискалне стратегије путоказ је за прву озбиљну економску реформу која, уз фискалну стабилност, у први план ставља положај запослених и интересе привреде, а сви конструктивни предлози и сугестије биће пажљиво сагледани приликом дефинисања финалне верзије документа, оцијењено је након новог круга разговора између Владе и привредника.

Предсједник Владе Милојко Спајић, министар финансија Новица Вуковић и министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога Наида Нишић, на одвојеним састанцима, разговарали су са представницима Уније послодаваца и Привредне коморе о нацрту Фискалне стратегије за период 2024 – 2027.

На састанку, на проширеном Управном одбору Уније послодоваца, коме је присуствовало преко 80 представника бројних компанија, наглашено је да је нова Фискална стратегија била неопходна и да ће бити додатан импулс за привлачење нових инвеститора.

-Од 2021. нијесмо имали Фискалну стратегију и нијесмо имали предвидљивост, поузданост, као држава нијесмо били довољно добар партнер привреди. У привреди се ствари одлучују на средњи и дужи период, зато је Фискална стратегија изузетно битан документ. Инвеститори желе да знају што ће се дешавати у држави у наредне три године, а на овај начин им дајемо базични сценарио за тај период, истакао је премијер Спајић.

Допринос унапређењу документа дали су чланови Уније послодаваца, који су на основу свог деценијског искуства, имали низ иницијатива за побољшање привредног амбијента и уклањање бизнис баријера.

-Као привредник, који већ 32 године води приватну компанију, могу да констатујем да је ово прва озбиљна економска реформа која у први план ставља положај запослених, интересе привредника и уважава социјални дијалог у доношењу законских рјешења, водећи се притом не тренутним интересима и изборним обећањима, већ имајући у виду развојне ефекте, које ће ова реформа донијети у наредном периоду, истакао је Слободан Микавица предсједник УПЦГ.

Посебна пажња посвећена је најављеном увођењу средње стопе ПДВ-а и томе како ће се то одразити на пословање хотела и генерално сектора угоститељства.

-Рађена је озбиљна анализа, како би се осигурало да ова стопа не наруши конкурентност туристичке привреде. Желим да истакнем да укупна пореска оптерећења, која послодавац плаћа држави кроз порезе и разне дажбине, остају нижа у односу на земље региона, објаснио је шеф Кабинета предсједника Владе Бранко Крвавац.

На састанку у Привредној комори, на коме је било такође око 80 привредника, предсјендица Нина Дракић казала је да је јако значајно што се дијалог привредника са Владом одвија кад год је то неопходно.

Како је саопштила, привредници су доставили коментаре који указују на неколико питања за која сматрају да могу утицати на бизнис амбијент и пословање.

Дракић је рекла да је, генерално посматрано, креирање политика у правцу нижег оптерећења трошкова рада афирмативно, те да треба сагледати праву мјеру, када је у питању повећање минималне зараде.

Привредници позивају и да се додатно размотри предлог акциза на мирна вина, имајући у  виду импликације ове мјере на ту производну грану.

Предсједник Владе поручио је да за мале винарије постоји одређено рјешење, те да ће све примједбе и сугестије бити пажљиво анализиране, како би се дошло до најбоље  финалне верзије Фискалне стратегије.

Министар финанcија Новица Вуковић је истакао да су разговори са привредницима били веома конструктивни и да је стигло низ добрих предлога.

-То је и суштина јавне расправе, која траје до 7. августа, а оно што већ можемо потврдити јесте да ће неке од сугестија бити прихваћене. Слушамо поруке, анализирамо примједбе и желимо да дођемо до оптималних рјешења у документу који чекамо годинама, рекао је Вуковић.

На састанцима са привредницима указано је и на важност јаче контроле у циљу смањења сиве економије и нелојалне конкуренције, јер ће то, како је оцијењено, имати позитиван ефекат на државне приходе, али и стимулисати привреднике, који имају пореску дисциплину, да додатно улажу и запошљавају.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here