Електронске услуге као што су регистрација рођења, смрти, промјена адресе пребивалишта уз коришћење нове личне карте, плаћање пореза на имовину и пријава склапања брака на нивоу Главног града, грађани ће моћи да користе почетком године. То је најавила шефица Одјека за портале и сервисе у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Весна Симоновић, гостујући у Бојама јутра на Телевизији Вијести.
Она је казала да, заједно са УНДП-јем, учествују у реализацији више пројеката који ће допринијети бољој, ефикаснијој, ефективнијој јавној управи, а све у циљу задовољавања потреба грађана и привреде.
-Процес дигитализације је комплексан процес, који изискује одређено вријеме и у претходном периоду је велики притисак био на сектору информационо компјутерских технологија. Електронске услуге као што су регистрација рођења, смрти, промјена адресе пребивалишта уз коришћење нове личне карте, плаћање пореза на имовину и пријава склапања брака на нивоу Главног града, грађани ће моћи да користе почетком године, казала је Симоновић.
Сви сервиси који буду развијени и са Главним градом касније ће, како је казала, бити имплементирани на друге локалне самоуправе, како би се склонио дигитални јаз када је у питању развој сјеверне, јужне и централне регије.
-Са УНДП реализујемо и пројекат Е-услуге и дигитална инфраструктура као мјера одговора на Ковид 19 и његова примјена је почела ове године и траје наредна 24 мјесеца. Кроз тај пројекат имамо још 10-15, других приоритетних услуга, које се односе и на грађане и на бизнис сектор и које би требало да се имплементирају до 2023. године. Потрудићемо се да обезбиједимо електронски упис у ђачке и студентске домове, електронску регистрацију невладиног сектора, електронску пријаву и одјаву запослених, електронско запошљавање у јавној администрацији на централном и локалном нивоу, подношење захтјева за лична документа“, навела је Симоновић.
Појаснила је да дигитализација подразумијева реорганизацију пословних процеса, прије свега јавне администрације, уз коришћење алата и технологија.
-Ако желимо дигиталну трансформацију морамо крајњег корисника и задовољење његових потреба ставити у централно мјесто. МЈУДДМ, заједно са свим другим ресорним органима и заинтересованим странама, у претходном периоду је активно радило на доношењу и усвајању два стратешка документа, која ће допринијети процесу дигитализације кроз успостављање нових дигиталних рјешења како би побољшали квалитет живота грађана и бизнис сектора са једне стране, али радимо и на оптимизацији пословних процеса јавне администрације, објаснила је Симоновић.
Поручила је да желе да освијесте грађане и бизнис сектор о значају дигиталног процеса, због чега ће кроз посебну комуникациону кампању доћи до сваког појединца да би се повећала информисаност о значају дигитализације, њеној сврсисходности и користи за свакодневни живот.