NAJAVLJENA NOVA PODRŠKA PRIVREDNICIMA U OKVIRU IPARD II PROGRAMA

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objaviće 14. februara četvrti javni poziv za mjeru 3 u okviru IPARD programa. Riječ je o podršci investicijama u fizički kapital koja se odnosi na preradu i marketing poljoprivrednih i proizvoda ribarstva.

Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Javni poziv za mjeru 3 trajaće 45 dana, rok za podnošenje zahtjeva biće od 14. februara do 31. marta 2022. godine. Podrška je obezbijeđena za investicije koje se odnose na izgradnju ili rekonstrukciju i opremanje objekata, nabavku opreme, mašina i uređaja. Prihvatljivi troškovi kroz mjeru 3 kreću se od 40.000 do 1.500.000 eura.

Tim povodom, u Privrednoj komori privrednicima su prezentovani benefiti ovog poziva kroz koji je obezbijeđeno šest miliona eura uz podršku 75% iz fondova EU.

U prezentaciji su, osim privrednika, učestvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, generalna direktorica Direktorata za ruralni razvoj Andrijana Rakočević i v.d. generalni direktor Direktorata za plaćanja Vladislav Bojović, načelnik Zoran Irić i savjetnica Nina Jakić, te sekretarka Odbora udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije u Privrednoj komori Lidija Rmuš.

Andrijana Rakočević kazala je da ovaj javni poziv, koji ima podršku Evropske komsije, predstavlja novi iskorak u standardima, te da će njegova realizacija dovesti do otvaranja novih radnih mjesta i učiniti poljoprivredu poželjnim biznisom.

– Pozivam sva privredna društva da apliciraju za ova izdašna sredstva bespovratne podrške, a sve u cilju jačanja crnogorske poljoprivrede – rekla je ona.

Zoran Irić je naveo da korisnici podrške mogu biti sektori prerade mlijeka (minimalni kapacitet dnevne prerade 500 litara), prerade mesa (klanica sa minimalnim kapacitetom dnevnog klanja (8 radnih časova) od 10 grla goveda ili 20 grla svinja ili 30 grla ovaca ili koza ili 3000 komada živine) i prerada mesa sa minimalnim godišnjim kapacitetom od 10 tona, proizvodnje vina (minimalni godišnji kapacitet od 2000 l vina), prerade maslina (minimalni godišnji kapacitet prerade od 500 kg), prerade ribe i akvakultura (minimalni kapacitet godišnje prerade od 5 tona).

– Prihvatljivi troškovi iz ovih sektora odnose se na pripremu projekta i tehničke dokumentacije, publicitet, informacione i komunikacione aktivnosti, izgradnju ili rekonstrukciju, te opremu, mašine i uređaje – kazao je Irić.

Podrška iznosi do 50% od ukupno prihvatljivih troškova po projektu, a dodatna sredstva od 10% mogu se dodijeliti za dio prihvatljivih/odobrenih troškova koji se odnosi na upravljanje otpadom, nusproizvodima, prečišćavanje otpadnih voda i iskorišćavanje otpada. EU kofinansiranje iznosi 75% od javnih troškova, a Nacionalno kofinansiranje 25%, dok će minimalna ukupna vrijednost prihvatljivih troškova iznositi 40.000 eura (bez PDV-a), a maksimalna 1.500.000 eura ( bez PDV-a).

Vladislav Bojović govorio je o detaljima koji se odnose na zahtjeve za dodjelu podrške, neophodnoj dokumentaciji, propisanim standardima za korisnike i investiciju, ekonomskoj održivosti projekata i drugom.

– IPARD treba da vam omogući da imate kvalitetan i konkurentan proizvod u skladu sa ekološkim i standardima bezbjednosti hrane – rekao je Bojović.

Sekretarka Odbora udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Lidija Rmuš istakla je da proizvođačima koji žele da konkurišu za sredstva iz IPARD-a ne idu u prilog promjene cijena opreme i građevinskog materijala na tržištu, uslovljene pandemijom. Privrednici su tokom prezentacije tražili pojašnjenja od predstavnika Ministarstva kako bi se što kvalitetnije pripremili za apliciranje po pozivu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here