Najavljen prvi Javni poziv za Mjeru 1 u okviru IPARD III programa, podrška EU povećana za oko 60%

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objaviće 29. avgusta prvi javni poziv za mjeru 1 u okviru IPARD III programa. Riječ je o podršci investicijama u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava.

Kako je saopšteno iz ovog resora, prvi Javni poziv za Mjeru 1 trajaće 90 dana, a rok za podnošenje zahtjeva biće od 29. avgusta do 29. novembra 2024. godine.

Ova mjera namijenjena je podršci primarnoj proizvodnji i cilj joj je unapređenje poljoprivrednih gazdinstava, podizanje nivoa konkurentnosti i potpuno usklađivanje sa EU standardima, a podržavaju se investicije u sledećim sektorima poljoprivredne proizvodnje: mljekarstvo, govedarstvo, ovčarstvo i kozarstvo, svinjarstvo, živinarstvo, voćarstvo, povrtarstvo, ratarstvo, uzgoj gljiva i pečuraka, uzgoj aromatičnog i ljekovitog bilja, vinogradarstvo, maslinarstvo, pčelarstvo, ribarstvo i akvakultura.

Kako je istakao generalni direktor Direktorata za plaćanje u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Marko Radonjić, kroz IPARD III program za Mjeru 1 namijenjeno je 23,09 miliona eura, dok će se kroz ovaj Javni poziv izdvojiti 12,7 miliona eura.

Marko Radonjić, generalni direktor Direktorata za plaćanje u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

– Ovo je 15. javni poziv od početka implementacije IPARD programa u Crnoj Gori, a četvrti javni poziv koji objavljujemo u novom programskom razdoblju, odnosno kroz IPARD III program. Kroz objavljene javne pozive za Mjeru 1, do sada je ugovoreno ukupno 777 projekata, od kojih je isplaćeno 595 projekata i isplaćena podrška u ukupnom iznosu od 35,62 miliona eura –  naveo je on.

Zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Liselote Isakson (Liselotte Isaksson) priča da se sve više poljoprivrednika i vlasnika preduzeća prijavljuje za program IPARD, a kvalitet aplikacija se stalno poboljšava.

Liselote Isakson, zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori

– Ovo je dobra vijest jer ubrzava proces ugovaranja, što zauzvrat povećava i brzinu kojom resursi stižu do poljoprivrednika. U proteklih nekoliko godina, pomogli smo u finansiranju stotina investicija širom zemlje: od opreme i traktora za male farme, do izgradnje većih preduzeća. Ne zaboravimo ni projekte koji nadilaze poljoprivredu i doprinose boljem i održivijem životu u ruralnim područjima, kao što je seoski turizam – kazala je ona.

Isakson informiše  da putem programa IPARD III, Evropska unija obezbjeđuje veoma izdašan budžet od 63 miliona eura, koji bi u kombinaciji sa crnogorskim sufinansiranjem mogao dostići ukupno 128 miliona eura, što predstavlja povećanje od oko 60% u odnosu na prethodni period.

Podržavaju se izgradnja i/ili rekonstrukcija objekata; nabavka namjenske opreme i mehanizacije; investicije u sisteme za navodnjavanje; nabavka sadnog materijala za višegodišnje zasade; investicije u poboljšanje zemljišta.

Detaljnije o investicijama koje se podržavaju može se pronaći u Listi prihvatljivih troškova, koja je sastavni dio Uredbe o realizaciji i postupku korišćenja sredstava iz instrumenta pretpristupne pomoći Evropske unije (IPARD III PROGRAM).

Podržavaju se investicije čiji prihvatljivi troškovi iznose od 10.000 do 650.000€ (nije uključen PDV).

Foto: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here