НАД БОКОМ ПО МЈЕСЕЧИНИ: ШЕТЊА ЗАЛЕЂЕМ И ЕДУКАЦИЈА

Манифестација „Над Боком по мјесечини“ окупила је синоћ око седамдесет учесника из Херцег Новог, Котора и Тивта, али и њихових гостију. Прошетали су између најљепших врхова-видиковаца херцегновског залеђа, у околини села Камено. Излазак мјесеца над Боком Которском је догађај за сјећање и један од разлога због којег овај догађај полако прелази у традицију. Манифестација окупља све више заинтересованих и због забавног и едукативноог програма који се након шетње организује у порти цркве Светог Јована на Каменом , саопштено је из Агенције за развој и заштиту Орјена.  

Као и протеклих година, уз учешће водича Агенције за развој и заштиту Орјена и ПК „Субра“, организовано је вођење група и обилазак три дестинације, од којих је увијек најатрактивније Тајно брдо, локалитет заштићен законом као културно добро. Мјесто је радо посјећено како због видика, тако због бурне историје и остатака утврђења из минулих вјекова. За ову прилику је прочишћен од вегетације и отворен нови коридор кроз прави лавиринт одбрамбених положаја.

По повратку на Камено, у црквеној порти посјетиоце су на улазу дочекали витезови Витешког друштва Свети Стефан са бакљама, и тако доприњели посебној атмосфери вечери.  Затим су, након освјежења, организоване двије презентације на отвореном, обје посвећене шишмишима – бићима која су препозната управо као симболи ноћи.

Са аспекта народних вјеровања и обичаја о њима је говорио Жељко Старчевић из Агенције за развој и заштиту Орјена.  Истакао је да су они резултат нашег недовољног познавања слијепих мишева и да са становишта фолклора дају важне научне податке о нашим некадашњим схватањима, што никако не значи да их данас треба практиковати.

Специјалне гошће на догађају су биле Белма Шестовић и Марина Радоњић, младе стручњакиње из НВО „Wildlife“ Монтенегро (Котор), које су припремиле презентацију „Шта све не знамо о слијепим мишевима“. Том приликом се могло чути да у Црној Гори имамо 32 врсте слијепих мишева да њихова досадашња истраживања на Орјену показују да на овој планини постоје завидне 23 врсте, међу којима и двије које су први пут забиљежене на подручју Црне Горе.

Заједнички апел са презентација би био да слијепе мишеве не узнемиравамо и не угрожавамо њихова станишта, јер ови (једини) летећи сисари су важан дио еколошког ланца нашег окружења, али и планете у цјелини.

Организатори догађаја су Агенција за развој и заштиту Орјена и МЗ Камено-Жлијеби, уз подршку Туристичке организације Херцег Нови i pomoći „Цицак акустике, планинарског клуба „Субра“ и Витешког друштва Свети Стефан.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here