U okviru Trga od knjige sinoć su promovisane knjiga „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović i zbirka poezije „Žalac“ Veroljuba Vukašinovića.
Knjiga „Duž oštrog noža leti ptica“ poetično je ispričan kao priča o odrastanju i sazrijevanju dvije djevojčice u ratnom vremenu , ali i porodičnim odnosima, životu na selu, selu i vojsci, prvim ljubavima, prihvatanju i odbacivanju, otuđenosti i prijateljstvu. Prema riječima autorke Tanja Stupar Trifunović odrastanje je generalno izazovno i ima svoju ljepotu, ali i težinu.
-Odrastanje u ratu je dodatno izazovno i teško i roman prati priču obje djevojčice iz njihovih perspektiva i ono što je obilježilo njihovo odrastanje. Kod jedne djevojčice je pored rata i izbjeglištvo i porodična pozadina, a kod druge zanemarivanje od strane porodice. One se susreću na početku rata i pratimo njihovo odrastanje i zrelost koja se odvija u ratu što je naša neposredna prošlost, objasnila je Stupar Trifunović.
Premda se roman naslanja na rat on nije ratni već o odrastanju, sazrijevanju i vremenu koje dolazi poslije rata. Stupar Trifunović ističe da je i ona djete koje je odrastalo u ratu, ali da ovo nije njena lična priča već fiktivna, ali se naslanja na neko lično iskustvo sazrejavanja u ratu.
-Starija pripovjedačica paralelno prati priču iz perspektive dok je odrastala, ali i kasnije kako izgleda život poslije rata. Taj svijet je prilično surov prema i jednoj i drugoj. Sama priča prati ne rat u smislu šta se dešava na ratištu, stradanja, već pozadinsku priču rata, starim ljudima, djecom, roditeljima, dinamikom porodice i na koji način rat i sve ono što dolazi lomi porodicu i uništava djetinjstvo i kako to dijeluje na nas, a kako kasnije i šta ostaju kao tragovi tog rata. To je nešto što je mene zanimalo da istražim, kazala je Stupar Trifunović.
U drugom dijelu predstavljena je zbirka poezije „Žalac“ autora Veroljuba Vukašinovića koja je sastavljena iz četiri cjeline djetinjstvo, ljubav, smrti i prolaznosti.
-To je metaforična knjiga poezije žalac ljubavi i smrti. To je knjiga koja ima širok raspon tema i motiva. Kompoziciju knjiga radim veoma promišljeno. S obzirom da sam objavio više zbirki pesama, već sam napravio neki sistem. Obično imam četiri dionice u knjigama, kazao je Vukašinović.
Za ovu zbirku poezije Vukašinović je dobio Zmajevu nagradu. U muzičkom dijelu programa nastupili su profesori Dušica Kordić i Nikola Vukčević.
Večeras na Trgu od knjige promocija romana „Kada je Sava bio Rastko“ autora Dragiše Bojovića. O knjizi će govoriti prof. dr Milan Gromović i prof. dr Budimir Aleksić i autor. Uslijediće promocija romana „Martin udio“ Sanje Savić Milosavljević, a potom i predstavljanje zbirke poezije „Ponoćni glagoli“ Marka Pogačara.