Na Trgu od knjige promovisana fotomonografija „Ratna luka Kumbor“ i održano predavanje o Nikoli Tesli

Na Trgu od knjige sinoć je predstavljena fotomonografija „Ratna luka Kumbor“ Siniše Lukovića, a Fondacija Nikola Tesla iz Filadelfije priredila je predavanje na temu „Nikola Tesla u literaturi“.

Autor fotomonografije  „Ratna luka Kumbor“Siniša Luković kazao je da je knjiga nastala po ideji književnika Nikole Malovića i Džejmsa Vilsona iz firme „Azmont“ koji je vidjevši druge Lukovićeve tekstove izrazio interesovanje da neko napiše istorijat tog prostora na kojem se kasnije razvio Portonovi.

Siniša Luković

– Nakon što su oni odustali od ideje da budu finansijeri te knjige, Nikola Malović kao izdavač trudio se da obezbijedi alternativu, jer mu je bilo žao da taj tekst ne ugleda svjetlost dana. On je bio uporan, uspio je da obezbijedi novac. Mislim da bi ova knjiga mogla biti interesantna prvenstveno lokalnim ljudima jer je to na neki način dio zavičajne baštine grada Herceg Novog, jer govori o istorijatu jednog djela hercegnovske rivjere koji je bio vrlo interesantan i vrlo značajan u nekim svjetskim okvirima. U uvodnom dijelu knjige, pobrojano je šta se sve desilo i šta se sve promijenilo  na tom području od petoga vijeka prije nove ere, od prisustva prvih tragova Ilira do današnjeg dana, kazao je Luković.

Na promociji su osim autora o knjizi govorili književnik Nikola Malović i recenzent knjige Dražen Jovanović.

U nastavku programa održano je predavanje „Nikola Tesla u literaturi“, koje je priredila Fondacija Nikola Tesla u Filadelfiji.

Član Upravnog odbora Fondacije Predrag Karasović kazao je da pokušavaju  da predstave svijetu šta je to Tesla radio, a šta je to pokupio iz svog naroda, jer znamo da je bio iz svešteničke porodice.

Predrag Karasović

– Tesla je po nama primjer jednog visokog moralnog lika u našem narodu. Mi predstavljamo sve ono za šta je on zaslužan jer danas mi koristimo mnoge stvari, počevši od telefona do televizora i da nekih Teslinih pronalazaka nije bilo to danas ne bismo imali. Zaključili smo da bi kroz kulturu lakše približili tu cijelu priču našem narodu, ali i svim ostalim narodima koji žele da čuju priču.

Tesla je sve što je pronalazio besplatno davao čovječanstvu, kazao je Karasović.

– Zato je on i imao sukobe u Americi, državi koja mu je ipak dala šansu da to sve pronađe, ali kada je došlo vrijeme da li to komercijalizovati ili ne, on je rekao „ja sam to dobio od neke energije tamo daleko, tako da je želim da to dam besplatno čovječanstvu“. I u Fondaciji su svi volonteri, kazao je Karasović.

Novinarka i književnica Rada Komazel kazala je da otkad zna za sebe, zna i za Nikolu Teslu. Kako je istakla, od prvih novinarskih dana piše o Tesli, posjećujući njegovo rodno mjesto Smiljane i grob njegovih roditelja, odakle je „donosila  emotivne reportaže“ za koje je dobila tri nagrade Naučne fondacije Nikola Tesla iz Filadelfije.

Na njen predlog je podignuta bista Nikole Tesle u Gračanici čiji je autor Svetomir Arsić Basara.

Komazel je kazala i da je bilo kakvo „otimanje“ Tesle zaboli i to doživljava na drugačiji način jer je iz istog kraja u kojem je Tesla rođen.

O Tesli su govorili i Maja Cvetković Sotirov i Vjera Mujović.

U muzičkom dijelu programa nastupili su Bosiljka Kulišić i Nikolas Moreta.

Večeras na Trgu od knjige program za djecu, na kojem će biti predstavljena knjiga „Guguto memeto“ Stefana Tićmia i odigrana predstava „Super Zvjezdana“ – Umjetničkog atelja Arlekin Podgorica i Evropske kuće, Podgorica.  Početak programa je u 20.30.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here