Pomorski fakultet u Kotoru od jeseni će primiti 20 studenata na novi, master studijski program na engleskom jeziku pod nazivom Zaštita i upravljanje morskom sredinom.
Kako objašnjava prof. dr Danilo Nikolić, riječ je o interdisciplinarnom programu koji se bavi uticajem plave ekonomije na zagađenje morske sredine i traženjem načina kojim se spriječava zagađenje i upravljnje morskom obalom.
– Ovaj program Pomorski fakultet u Kotoru realizuje zajedno sa evropskim partnerima, univerzitetima u Ljubljani, Kadizu, Draču, Valoni, kao i sa Univerzitetom Azurna obala iz Nice. Partneri su i Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore i Nevladina organizacija Eko centar Delfin iz Kotora. Nedavno su dobili akreditaciju za taj program, tokom jula će upisati prve studente, a od 1. oktobra će startovati sa prvim programom na engleskom jeziku – navodi on.
Stručnjaci iz Instituta za biologiju mora iz Kotora prvi put će biti i predavači kaže prof. dr Nikolić.
– Uz saradnju sa Institutom za biologiju mora i njihovim istraživačima, sprovodićemo regularnu nastavu i studenti će moći da biraju da li će se usmjeravati ka pomorskom transportu, odnosno, smanjenju uticaja pomorskog transporta na zagađenje mora, ili će se baviti marinkulturom ili ribarstvom u odnosu na smanjenje zagađenja iz ovih podsektora plave ekonomije, stvar je na njihovom interesovanju, ali, definitivno, u prvoj godini će imati svi studenti zajedničke premete, gdje će se upoznati sa osnovnim stvarima vezeno za plavu ekonomiju, zagađenje morske sredine, prije svega, i načinima kojima to možemo spriječiti, a takođe i sa legislativom koja nam omogućava da koristimo određene mjere da sačuvamo životnu, odnosno, morsku sredinu – pojasnio je on.
Fakultet za pomorstvo u Kotoru obezbjedio je i najsavremeniju opremu koju će studenti moći da koriste za izradu svojih master radova. Nabavljen je i podvodni dron koji košta oko 25.000 eura, ali će njegov doprinos biti neprocenjiv.
– Podvodni dron ima integrisane kameru, hvataljku i bocu sa kojom može da uzima uzorke sa dna mora. Za početak, ovim uređajem ćemo snimati podmorje uz obalu, da detektujemo zagađenja sa većim kabastim otpadom, nakon čega bi u saradnji sa lokalnom zajednicom pokušali da taj otpad izvadimo. To ćemo da promovišemo zajedno sa Agencijom za zaštitu životne sredine i nevladinom organizacijom Eko centar „Delfin“ iz Kotora koji su naši partneri na projektu uspostavljanja prvog zajedničkog master programa i zaštiti upravljanja morskom sredinom, prvim te vrste u Crnoj Gori – navodi prof. dr Nikolić.
Na ovom master programu Pomorskog fakulteta moći će da se upiše maksimalno 20 studenata. Trajanje programa je četiri semestra, u obimu od 120 ECTS bodova, uz izdavanje zajedničkih diploma.