Фонд за здравствено осигурање финансираће још 31 медикамент који је уврштен на листу љекова, саопштено је из Министарства здравља. Како објашњавају, то значи више терапијских могућности прописивања одговарајуће, односно прилагођене терапије за појединачног пацијента, а истовремено подстичу конкурентност и смањују цијену љекова.
-Ради се о љековима који се користе у третману обољелих од малигних болести, дијабетеса, хемофилије, генито-уринарних проблема, хипертензије, реуматолошких обољења, псоријазе, психијатријских, хематолошких, неуролошких обољења и хередитарног ангиоедема, казали су из Министарства здравља.
Kорекције цијена љекова у складу са максималним цијенама које је утврдио ЦинМед су такође обавеза редовне ревизије Листе лијекова.
-Листа подразумијева љекове који се прописују и издају на рецепт и љекове који се примјењују на примарном, секундарном и терцијерном нивоу, на терет средстава обавезног здравственог осигурања, као и љекове који су саставни дио Доплатне листе лијекова. Она садржи љекове који су терапијска паралела (терапијска алтернатива) љековима са основне листе и осигуранику се обезбјеђују у висини цијене лијека са основне листе. Разлику до пуног износа цијене лијека на доплатној листи плаћа осигурано лице, наводе у саопштењу.
Подсјећају да се Листа љекова није мијењала током 2020. године због епидемиолошке ситуације, што је условило брзу и ефектну реакцију Министарства здравља да се надокнади пропуштено.
-Напомињемо да ће већ од септембра Министарство здравља наставити преговоре са фармацеутским компанијама у смислу смањења цијена нових љекова који су саставни дио Листе лијекова, али и укупног њиховог портфолија, који се налази на Листи и у примјени је дужи временски период. На тај начин ће се наставити континуирани рад на Листи љекова, као и отварање могућности за нове апликације/уврштавање нових љекова до краја 2021. године, истакли су у саопштењу.