На Канли кули почео витешки фестивал – атрактиван средњовјековни програм

Витешки фестивал  „Херцегов нови град“, koji je окупио друштва из региона и ЦГ почео је данас на Канли Кули.

Организатор је  Витешко друштво „Свети Стефан“, а предсједник  Саво Моровић, истиче да је организација ове манифестације  њихова дугогодишња жеља, али и круна петнаестогодишњег рада.

-Радујемо се што нашим суграђанима и туристима можемо да покажемо један атрактвни средњовјековни програм. Током цијелог дана посјетиоци ће моћи да виде витешко село како су витезови некада живјели, сајам старих заната, интерактивне радионице. У вечерњим сатима је најатрактивнији дио програма када ће бити приказане борбе витезова на разним позицијама унутар тврђаве, затим сценски прикази „На двору краља Твртка“ уз читање Повеље о оснивању града, опсада и одбрана града. Исти програм биће организован и у недељу, казао је Моровић.

Најбројније друштво  на фестивалу су  како истиче Моровић њихови сарадници Удружење за очување старих заната и вјештина из Београда „Бели орлови“.

-На фестивалу учествују и Друштво „Чувари копља Светог Ђорђа“ из Бања Луке, затим витезови из Чешке, Словачке и Хрватске, казао је Моровић.

У оквиру фестивала посјетиоце очекује садржајан програм.

-На сајму старих заната представљени су ковачки и грнчарски производи, рад са кожом и израда лукова и других интересантних експоната који припадају средњовјековном периоду.  Када је ријеч о интерактивним радионицама, оне подразумјевају употребу гумених штитова и мачева и то је врло интересанно дјеци. Бохорт оклопници то је оклопна пјешадија. Обично су коњаници били оклопници, као што је и у филмовима представљено. Постојаали су добро оклопљени бораци који су носили оклопе од 30 до 40 килограма тежине, а били су покретни и њихове борбе биле су кратке, објашњава Моровић.

Витез Бојан из београдског Удружења за очување старих занатских вјештина „Бели орлови“ казао је да на фестивалу приказују средњевјековне стваре занате, вјештине, борбе и стреличарство.

-Ми као удружење чувамо од заборава старе занате и вјештине и поново их реконструишемо кроз занатске и интерактивне радионице, и на крају тестирамо употребну вриједност производа које добијемо, мачеве кроз симулацију борби, кожну галантерију и обућу, казао је Бојан.

-Канли  кула је магична локација. Нисмо могли да замислимо колико добро можемо да уклопимо сав наш инвентар и радионице у ову фантастичну тврђаву. Она је оживјела са само неколико шатора и око учесника из шест земаља. Виде се витезови и даме, чују звукови мачева и чекића и ковачница и средњевјековна музика. Ко прође кроз врата Канли куле као да пролази кроз неки временски портал, казао је Бојан.

Са Витешким друштво „Свети Стефан“, како је истакао Бојан, дијеле заједничке циљеве, имају исте системе вриједности и заједнички мотив постојања.

-Ми желимо да сачувамо нашу средњевјековну историју, да поново освјетлимо неке личности и здања, неке кључне тачке из развитка наше цивилизације. Хоћемо да се повежемо кроз начела витештва и доброг човјека и то желимо да презентујемо свима, а нарочито нашим најмлађим. Сва друштва која су овдје покушавају да пробуде та начела која се чине заборављеним, казао је Бојан.

Фестивал витезова можете посјетити и сутра од 10 до 22 сата.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here