Idejni projekat za spajanje zaleđa Herceg Novog na gradski sistem vodosnadbijevanja je završen. Usporavanje realizacije ovog posla usljedilo je zbog nepoklapanja starog i novog premjera.
Izgradnja vodovodne mreže preko Trebesina, bi prema najavama predsjednika Mjesne zajednice Kameno – Žlijebi Gorana Stanovčića, mogla početi polovinom naredne godine, što bi unaprijedilo infrastrukturu ovog kraja, koji se ubrzano razvija:
– Ova Mjesna zajednica nije više ona od prije 20 godina, kada je naše stanovništvo gravitiralo ka Herceg Novom. Izgradnjom nove saobraćajnice, mjesna zajednica doživljava preporod, sve više domaći i strani otkrivaju čari ovog našeg podneblja od 400 do preko 1 000 metara nadmorske visine. Kameno se nalazi na oko 500 metara n.v. što je veoma povoljno za život, priča Stanovčić.
Interesovanje za život i rad u zaleđu grada sve više dobija na zamahu, što potvrđuju strani državljani dolaskom da žive na Kamenom i Žlijebima:
– Sve ih je više iz Rusije, Bjelorusije, Engleske, SAD… Kameno nije daleko od grada na sedam kilometara udaljenosti od kružnog toka u Meljinama. Stanovnici Kamenog se sve više vraćaju, što je obrnuta situacija od one prije deset i više godina. Ovaj kraj je prepoznatljiva poslovna zona. Na Kameno dolazi više radnika, nego što iz Kamenog ide u Herceg Novi da rade. U svakom dijelu mjesne zajednice se grade kuće, objekti raznih namjena, tako da Kameno postaje prigradsko naselje, ocjenjuje Stanovčić.
Mjesna zajednica Kameno – Žlijebi postepeno postaje turističko – industrijska destinacija:
– Ljudi se vraćaju, obnavljaju stare kuće. Prepoznaju to stranci i u sve većem broj dolaze da žive ovdje. Postoje i određeni problemi, sve riješavamo dogovorom i sve ide uzlaznom putanjom. Postoje i divlje deponije, koje se nelegalno pune po noći. Dolaze iz službe komunalne policije i insekcijskog nadzora, nastojimo sve da riješimo dogovorom. Očekujemo da će se deponije ukloniti i da ćemo prevazići sve te probleme, očekuje Stanovčić.
Izgradnjom novih kuća, kupovinom imanja i povećanjem broja stanovnika, sve je izraženija potreba za vodom iz gradskog sistema, za koji je završen idejni projekat:
– Pri kraju je i izrada projekta, kojeg je usporilo to što se ne poklapaju stari i novi premjeri. Neki putevi koji su oduvijek bili državni, osamdesetih godina su prešli opet u privatno vlasništvo. Usporen je proces prelaska u državno vlasništvo kako bi se mogla planirati i graditi trasa vodovoda. Takođe, za tri prelivne stanice na Kamenom bi trebalo da se obezbijedi električna energija, naveo je Stanovčić, koji ukazuje da su mu nadležni u Opštini Herceg Novi potvrdili da bi početak izgradnje vodovodne mreže ka Kamenom trebala da počne u maju naredne godine.
Sa 30-tak firmi i brojnim privatnim kućama, čija je izgradnja u toku ili je planirana, Stanovčić zaključujuje da nekada poznati vinogradarski kraj na 500 metara nadmorske visine, udaljen vožnjom svega desetak minuta od grada će, po svemu sudeći, imati šta da ponudi i generacijama koje dolaze.