МУП Црне Горе изнио детаље трагичног догађаја на Цетињу

Ацо Мартиновић, 1. јануара 2025.године на Цетињу је убио 12 особа – двоје дјеце, три жене и седам мушкараца, а четири особе је тешко ранио. Злочине је извршио на пет локација, а полицији је првобитно пријављено погрешно мјесто догађаја. Ове информације саопштио је вршилац дужности директора Управе полиције, Лазар Шћепановић, на ванредној конференцији за новинаре одржаној поводом трагедије на Цетињу. Он је објаснио хронологију догађаја и међусобне односе убице и жртава другог масовног убиства на Цетињу за посљедње двије године.

-Грађани су телефонским позивом 1. јануара у 17.26 обавјестили дежурну службу Одјељења безбједности Цетиње да је у једном угоститељском објекту, у кафани, дошло до употребе ватреног оружја, и да има више повријеђених лица. У комуникацији између особе која је пријавила догађај и полицијског службеника, дошло је до непотпуне информације и полиција је упућена на погрешну локацију. Службеници ОБ Цетиње, двије патроле и старјешина упућени су на локацију Бајице. Када су стигли, у 17.31, утврдили су да то мјесто није лице мјеста догађаја. Утврђеним чињеничним стањем, након извршеног кривичног дјела, у овом временском периоду, у 17,26 часова, након прегледаних надзорних камера, извршилац је већ лишио живота четири лица, и то: Б.М, рођен 1965. године, Р.М, рођен 1955. године, М.М, рођен 1986. године и М.В, рођен 1980. године. Сва четири лица су смтрно страдала дјеловањем извршиоца на лицу мјеста. На овој локацији Матиновић је такође ранио М.В, рођену 1984. године, А.М, рођеног 1983. године и Д.К, рођеног 1985. године. Сва горе наведена лица су заједно боравила током дана у наведеном објекту (жртве и извршилац), у кафани „Велестово“, и они су се међусобно познавали, објаснио је Шћепановић.

Мартиновић се одмах, како је утврђено увидом у надзорне камере, дислоцирао на другу локацију.

-У 17.26, у насеље Хумци, што потврђује да је ово лице лишио живота и ранило наведена лица прије првог позива полицији, а у том моменту, у 17.26 часова, се патрола упутила на погрешно лице мјеста, које је од лица мјеста овог дпгађаја удаљено око три километра. У насеље Хумци Мартиновић је дошао возилом пмв „Фиат Стило“ и паркирао се испред куће жртава Мартиновића, којом приликом је прво у кући лишио жиовта Ј.О, рођеног 1970. године, који се налазио у кући М.М, рођеног 1986. године којег је такође лишио живота испред ове куће. Овом приликом рањена је М.М, 1987. године (супруга убијеног М.М), која је успјела, иако рањена, да са дјететом у наручју побјегне из своје куће у кућу код првих комшија, а затим је убица прешао у родитељску кућу већ убијеног М.М. и лишио живота његове родитеље, Р.М, рођенг 1955. године, и  Р.М, 1962. годиште, потврдио је Шћепановић.

У 17.39 полициијски службеници ОБ Цетиње долазе на прво лице мјеста гдје је Мартиновић лишио живота четири и ранио три лица.

-Након тога, Мартиновић се упутио на трећу локацију, гдје смо запримили пријаву у 17.45х да је извршено убиство, у насељу Хумци, а након минут у 17.46 , запримљен је други позив, када  је полицији саопштено да је убијено двоје дјеце, Ј.В, рођен 2011, и В.В, 2016. годиште. Битно је да нагласим да на другој локацији, гдје је лишено живота четири лица и једно лице рањено, полиција није имала пријаву догађаја, већ се упутили на трећу локацију гдје је лишено живота двоје дјеце, и та пријава је била у 17.46. За ово вријеме, извршилац Мартиновић, како је накнадно утврђено пјешке долази до возила испред куће Мартиновића, и одлази у Доњи крај бр. 7 и том приликом лишава живота своју сестру З.В, рођену 1983. године, у њеној кући, а пријава за овај догађај услиједила је Управи полиције у 17.53. Након ове пријаве, полиција је добила три пријаве да се извшилац налази на три различите локације – насиље Медовина, код Гимназије и на Булевару код брзе хране Обеликс. Убица се, након четврте локације, упутио на пето лице мјеста, гдје је извршио убиство Д.Д, рођене 1973. године,  а које је пријављено у 17.57. Дежурној служби ОБ Цетиње., потврдио је Шћеђпановић.

Дјеловање убице је, према полицијским досадашњим анализама, било око 30 минута,  од прве до посљедње пријаве догађаја.

-У овом временском периоду, мобилисан је највећи расположиви дио оперативног састава Управе поллиције. Истог момента, по позиву, без одлагања ангажовани су припадници Специјалне јединице полиције  за рјешавање кризне ситуације, као и припадници Посебне јединице полиције,  службеници СБПК, службеници СГП, региналних центара безбједности Центар, Запад и Југ. Они су успоставили блокаду града, као и регионалну блокаду, а у односу на добијене информације поставили су и парцијалне и мини блокаде, а што је резултирало тиме да први акциони специјалални тим буде на територији Цетиња за око 20 минута од момента изласка из базе из Подгорице. Такође смо обавјештавали јавност, фазно, о догађају, ризику који представља лице док се не лиши слободе, због чега смо медијима доставили фотографију и остале податке овог лица, наводи Шћепановић.

У примарном фокусу у овој кризној ситуацији било је да се осигура безбједност грађана на територији Цетиња, док се лице  не стави под контролу и не лиши слободе.

-Такође, као неизоставан сегмент, морам да нагласим подршку грађана Цетиња коју су нам дали у овом тешком тренутку, а посебно више сродника убице Мартиновића, који су дали велики допринос у његовом лоцирању. Припадници елитних јединица су извршили преглед и чишћење напуштених објеката на више локалитета, како на отвореном тако и на затвореном простору, а на основу у том тренутку расположивих информација. Извршен је и преглед куће за коју је полиција имала информацију да је ово лице користи. Уз велики напор, као и ризик који је постојао од убице, јер је био опасан и наоружан, по локално становништво, осумњичени је опкољен у насељу Хумци и изолован од стране припадника полиције. Уз техничку подршку, термовизијских камера, службеници СБПК заједно са службеницима СГП су лоцирали лице, при чему су припадници специјалне, посебне и интервентних јединица ушили у окончање овог кризног задатка и приликом предузимања мјера и радњи, у циљу лишенја слободе овог лица и стављања под контролу, на издата наређења полицијских службеника да одбаци оружје, исти се оглушио и покушао да изврши самоубиство на лицу мјеста, око 23.35 часова. На лицу мјеста није подлегао повредама, већ је преминуо приликом транспорта у болницу „Данило И“. Код Мартиновића пронађен је пиштољ са једним метком у цијеви и 10 метака у оквиру, као и једном чауром поред њега. Приликом прегледа, код њега у гардероби су пронашена 64 метка и оквир од пиштоља у којем се налазило додатних 15 метака.  На пет локација –  лица мјеста, гдје је убица извршио убиства, пронађено је укупно 37 чаура, девет пројектила и 11 дјелова од пројектила, каже Шћепановић.

Ацо Мартновић рођен 1979. године у Цетињу. По занимању је аутолакирер. Неожењен, без дјеце, и живио је сам. Убица се, према званичним подацима Управе полиције, није водио као оперативно интересантно лице, док је регистрован као извршилац кривичним дјела са елементима насиља. Тачније, 2005. године је правоснажно осуђен за кривично дјело насилничнко понашање, када га је суд осудио на условну осуду казном затвора на три мјесеца.

-Током 2022. године, службеници Управе полиције су располагали оперативним сазнањима да ово лице посједује у илегалном посједу ватрено оружје, при чему су иницирали и извршли претрес породичне куће, 28.11.2022. године, и пронашли двије ваздуше пушке, 43 комада метака различитог калибра, једну већу импровизовану екпслозивну направеу велике разорне моћи и сет за чишћење ватреног оружја. За ово кривично дјело убица је осуђен првостепено на казну затвора у трајању од три мјесеца. Пресуда није постала правоснажна, за кривично дјело 403 (неовлашћено држање оружја и експлозивних материја), те се поступак по жалби води у Вишем суду у Подгорици. Такође, битно је нагласити да су полицијски службеници том приликом препознали антисоцијално понашање овог лица, након претреса и обављеног разговора, те су стога иницирали према Дому здрављу Цетиње захтјев за вршење психијатријског прегледа, сходно Закону о заштити и остварењу права ментално обољелих лица, у складу са чланом 33 овог Закона.Ово лице је спроведено Министарству здравља, одмах након претреса, гдје је, према добијеним инфомацијама, лицу прописана терапија у Дому здравља и том приликом није упућено у специјалнизовану здравствену установу, навео је  вршилац дужности директора Управе полиције,  Лазар Шћепановић.

Извршењу овог тешког убиства претходио је вербални инцидент између убице и убијеног М.М. (рођеног 1986. године), због неразјашњених околности.

– Вербални инцидент се догодио након вишесатног боравка ових лица у кафани, током којег боравка су присутни конзумирали алкохол. Након вербалне расправе, убица око 17.15 часова удаљава се у непознатом правцу возилом, узима ватрено оружје, гдје се враћа с истим и у временском периоду од 17.21 до 17.24 започиње крвави пир у кафани „Велестово“. Што се тиче односа Мартиновћа са жртвама, он је лишио живота члана своје породице, рођену сестру, са којом је био у добрим односима, и чекао Нову годину са нјом. Затим је лишио живота четири члана породице Мартиновић, са којој је био у кумовским односима. Такође, лишио је живота двоје дјеце и брата власника кафане. Већина страдалих лица су, дакле, познаници, пријатељи, кумови и рођаци убице, рекао је Шћепановић.

Службеници Управе полиције су, током читаве прошле године, спроводили низ превентивних проактивних мјера и радњи, у циљу проналаска оружја у илегалном посједу, када је у Црној Гори заплијењено преко 1.100 комада ватреног оружја, док су у акцији „Поштуј живот – врати оружје“, грађани вратили 209 комада оружја.

-Искористио бих и ову прилику да позовем грађане да, у најкраћем року, предају оружје које имају у илегалном посједу, без правних посљедица. Апелујемо на грађане и друштвену заједницу да, уколико имају било каквих сазнања о посједовању оружја код других лица, да о томе обавијесте полицију, што се може учинити и анонимно, али и да укажу на девијације у понашању код одређених лица која својим понашањем могу угрозити безбједност грађана, рекао је Шћепановић.

На конференцији су били и начелник Регионалног центра безбједности „Центар“ Горан Јокић, те командант Посебне јединице полиције Жељко Павићевић, начелник ОБ Цетиње Миљан Ћировић, начелник криминалистичке полиције Зоран Башановић.

Управа полиције ће несманјеним интензитетом наставити са превентивно  репресивним мјерама и радњама.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here