Новчаном казном у износу од 100 до 500 еура казниће се за прекршај физичко лице, ако злоупотријеби поступак пописивања и присуство пописивача на начин што снима или фотографише ток интервјуа или попуњене пописне упитнике или ако снимак или фотографију јавно објави путем интернета или медија, саопштено је из МОНСТАТ-а.
Дупликат Упитника за лице (који остаје у пописаном домаћинству), а дефинисан чланом 13, тачка 3 Закона о попису, се не може користити у сврхе остваривања било којег права нити наметања било какве обавезе грађанима. Такође, подаци прикупљени Упитником за лице су службена тајна и користиће се само у статистичке сврхе, као што је наведено на самом упитнику.
– Управа за статистику ће по сазнању било коју непрописну објаву података из пописних упитника процесуирати Суду за прекршаје. Новчаном казном у износу од 100 до 500 еура, казниће се за прекршај пописивач, инструктор, контролор и друго лице које врши послове у вези с пописом, ако благовремено и на прописан начин не врши послове у вези са пописом. Све неправилности које се односе на поступање супротно Упутству за пописивање подлијежу покретању прекршајног поступка. У том смислу упитници се попуњавају искључиво хемијском оловком по правилу добијеном од стране Управе за статистику. Употреба било којих других оловака, посебно „пиши бриши“, кажњиво је сходно поменутом члану закона.
Основни циљ пописа је да се утврди тачан број лица која живе и користе инфраструктуру неког географског подручја. С тим у вези, важно је истаћи да мјесто пописивања не мора увијек да буде и мјесто пребивалишта лица тј. адреса на којој је лице пријављено према личним документима.
Како би се избјегло дупло пописивање лица, неопходно је да се лице попише у оном мјесту у којем уобичајено проводи дан. У том смислу, молимо грађане да комуницирају са члановима шире породице да ће се пописати у мјесту у којем заиста бораве, саопштавају из МОНСТАТ-а.