МЛАДИ ЦРНЕ ГОРЕ ПРОТИВ ГОВОРА МРЖЊЕ

Тренинг о људским правима и говору мржње, у оквиру пројекта „Млади Црне Горе против говора мржње“ организовала је од 11. до 13. фебруара НВО Млади Роми из Херцег Новог.

Циљ пројекта је повећање знања и вјештина младих у Црној Гори о важности и значају људских права, са посебним нагласком на права ромско-египатске заједнице, антидискриминационих политика, као и о опасностима које представља говор мржње, нудећи средства за развијање контранаратива усмјереног на сузбијање ове појаве, саопштено је из НВО Млади Роми.

Тренинг је окупио двадесет учесника из Подгорице, Никшића и Бара ромске и већинске заједнице, који су ученици средњих школа као и студенти медија, новинарства, драмских умјетности. Учесници ће као финални продукт самог пројекта креирати видео садржаје, који ће користити као контранаратив у циљу смањења говора мржње међу младима.

На тренингу о људским правима и говору мржње учесници су кроз десет сесија/предавања разговарали о раду Програмске канцеларије Савјета Европе у Подгорици, са шефицом канцеларије Евгениом Гиакоумопоулоу.Стефан Маневски, савјетник у образовању у Сектору за младе Савјета Европе у Стразбуру упознао је учеснике тренинга са Акционим планом за младе Роме као и „No Hate Speach“ кампањом.

Додатно, учесници су имали прилике да се са Тамаром Милаш, координаторком програма Људска права у Центру за грађанско образовање (ЦГО) упознју са савременим концептом, генерацијом, културом и механизмима заштите људских права.

Заштитник људских права и слобода – Омбудсман Синиша Бјековић, појаснио је шта је дискриминација, када се јавља и који су механизми заштите. Кроз практичне радионице са Тамаром Милић, психолошкињом, обрађене су теме предрасуда и стереотипа, а са Биљаном Масловарић, професорицом Филозофског факултета Универзитета Црне Горе, разговарно је на тему конфликата и њиховог мирног разрјешења.

Педагогица Вања Ракочевић, је кроз радионицу са полазницима тренинга разговарала о томе шта је говор мржње, како је подијељен, зашто се треба бавити говором мржње и како се борити против њега.  Са Анђелом Ђокић, специјалисткињом менаџмента и маркетинга у туристичкој дјелатности полазници тренинга упознали су се више о томе шта су друштвене мреже и како исте можемо користити у борби за људска права.

Пројекат „Млади Црне Горе против говора мржње“ подржан је кроз акцију Промоција различитости и једнакости у Црној Гори, која је дио заједничког регионалног програма Европске уније и Савјета Европе – „Horizontal Facility II“ за западни Балкан и Турску 2019-2022.

Сам пројекат биће реализован кроз три модула – два тренинга о људским правима, говору мржње и медијској писмености и практичног дијела рада самих учесника кроз „#Respect“ кампању гдје ће ученици бити у прилици да креирају видео материјал (подцаст, влог, сторyтеллинг и сл.) о говору мржње и људским правима маргинализованих група са посебним нагласком на ромску и египатску заједницу у Црној Гори.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here