Савјет за борбу против корона вируса продужио је актуелне мјере до 30. јула уз подсјећање да ће, у случају промјене епидемиолошке слике у Црној Гори, оне без одлагања бити прилагођење стању на терену.
Kако се чуло на конференцији за новинаре у Институту за јавно здравље, у Црној Гори до сада је имунизовано око 70 одсто љекара, као и трећина одраслих, а најмање још њих 100 хиљада има природни имунитет, при чему се претпоставља да је тај број и преко 200 хиљада.
Према ријечима др Љиљане Радуловић, Савјет је одлучио да ће сви запослени у здравственим установама и установама социјалне и дјечије заштите, који нијесу вакцинисани или који нијесу прележали корону, након повратка са годишњих одмора, ма гдје да су их провели (у земљи или иностранству), радити ПЦР тест прије повратка на посао.
– Ово се не односи на оне који чекају ревакцинацију другом дозом. ПЦР тестирање ће се спроводити о трошку државе у најближем дому здравља или, за Подгорицу, у Институту за јавно здравље. Циљ овог потеза је очување јавног здравља и резултата које постижемо у борби против корона вируса, али и психолошко растерећење љекара и њихових колега прије него што поново приону на посао – казала је она.
У том контексту, напомиње др Радуловић, вакцинација у Црној Гори је добровољна и тако ће и да остане.
– Не смијемо да заборавимо на дио љекара који су привремено одложили вакцинацију због прележане болести. Љекари служе за примјер. Молимо све, а посебно младе, оне од 19 до 39 година, који су у Црној Гори најчешће оболијевали од короне, да престану да мисле да су несавладиви и да слиједе примјер љекара и вакцинишу се. Сви код куће имамо млађе или старије од себе које можемо да угрозимо – упозорава др Радуловић.
У црногорским болницама, тренутно, заузета је 31 постеља опредијељена за KОВИД пацијенте. Вакцина штити од најтежих облика оболијевања и највећем броју случајева људе држи даље од болнице. Вакцину треба сматрати заобилазним путем у односу на све болнице.
– Црна Гора једна је од ријетких земаља која је туристима омогућила бесплатно ПЦР тестирање прије повратка у матичне земље, а које то захтијевају, информишемо јавност да је до сада тестирано близу 10 хиљада странаца. Од тог броја, позитивних налаза је 82, дакле мање од једног процента – наводи др Радуловић.
Подсјећа да је Црна Гора туристима омогућили и бесплатно болничко лијечење у случају оболијевања од корона вируса, а хотелијери су у обавези да 10 одсто смјештајних капацитета ослободе управо за намјену изолације гостију. Њима је спорадично била потребна хоспитализација која им је и обезбијеђена и биће обезбјеђивана и убудуће. На болничком лијечењу их је тренутно троје – по једно у Бару, Kотору и Беранама.