U okviru 41. Dana muzike sinoć su se publici u dvorani Park predstavili pijanista Konstantin Bogino i sopranistkinja Miomira Vitas. Na programu su djela Čajkovskog, Rahmanjinova, Tajfera, Debisija
Konstantin Bogino jedan je od najvećih kamernih pijanista današnjice. Miomira Vitas završila je solo pjevanje na Akademiji u Sarajevu u klasi jednog od najznačajnijih svijetskih pedagoga Brune Špiler, iz Herceg Novog.
Rijetki su koncerti na kojima publika može da doživi istinsku bliskost s poznatom i omiljenom muzikom, odnosno, da se neposredno poveže s minulim vremenima u kojima su muzičko stvaralaštvo i izvođaštvo bili zasnovani na potrazi za autentičnim izrazom, ali i na dostizanju stanja spontane sjedinjenosti s notama i zvukom onih muzičkih dela čija univerzalna umetnička vrednost izaziva divljenje, ali i stvara distancu zbog (intuitivne ili osvešćene) spoznaje da nam ta dela, iako ostavljena u nasleđe, u punoći svog bića danas ipak nisu dosuđena. Upravo takav koncert, ispunjen ubedljivom interpretacijom, priredili su Konstantin Bogino i Miomira Vitas na 41. Danima muzike, ocijenio je muzički kritičar, muzikolog Nemanja Softić.
Izbor Skrjabinovih prelida iz opusa 11 pojavio se pod prstima Koste Bogina u širokom afektivnom rasponu od setne čežnje do goropadne egzaltiranosti, dok je tri verovatno najpoznatija preludijuma Rahmanjinova – op. 23 br. 5 g-mol, op 3. br. 2 cis-mol i op. 32 br. 12 gis-mol – uz Etidu sliku op 39. br. 9 D-dur, Bogino odsvirao kao svitu, i to sa snagom, dubinom i odlučnošću autentičnog pripadnika ruske pijanističke škole. Iznenađenje je bio Debisijev „Dečiji kutak“, izveden sa šarmom umetnika koji, uprkos svojim godinama, nije zaboravio da se igra i u toj igri uživa na jedan, zaista dečiji način. U tom uživalačkom i spontanom muzičkom gestu pridružila mu se vokalna umetnica Miomira Vitas, interpretirajući četiri romanse P. I. Čajkovskog i tri pesme na stihove Žana Tardjua francuske kompozitorke Žermen Tajfer sa svežinom večno mlade muzičke ličnosti, ali s dodatkom „patine“ bogatog umetničkog iskustva uloženog u osvežavajuću sceničnost i ljupku teatralnost vokalnog izraza, zapisao je muzikolog Softić.
Festivali , kao što su Dani muzike, su jako važni ne samo zbog edukacije i publike , već je i za nas izvođače jako važno da smo tu i predamo ono što u sebi imamo i ova vrsta muzike mora da ima svoje mjesto., kazala je sopranistkinja Miomira Vitas.
-Moja sreća je da sam putovala po svijetu i da sam imala mogućnost dase upoznam i danas sarađujem saživim kompozitorima i moj zadatak je nekako da tu muziku plasiram u svojim programima. Živjeći u Francuskoj, za mene je bilo otkriće francuska muzika i savremeni francuski kompozitori koje veoma često izvodim. Večeras smo izvodili djela kompozitora koji među Francuzima nije mnogo poznat Tajfer. Izvodimo i sve naše kompozitore koji su živi koji stvaraju i plasiraju u muzici našu poeziju koja je pravo bogatstvo , kazala je Vitas.
Konstantin Bogin , osnivač je i učesnik mnogih festivala od Japana, Finske, Italije, Francuske, Srbije, Hrvatske, ističe da festivali imaju ogromnu energiju.
Vaš maestro Boris Kraljević, koji je moj bivši učenik, je uspio da kroz godine spoji mlade umjetnike, poznate umjetnike i različite žanrove. To je jedna izvanredna ponuda za publiku . Po meni je važno dase festival odvija na prostorima gdje ljudi dolaze na odmor. More i sunce to je jako lijepo , ali se bez umjetnosti ne živi i to je odmor i za dušu, kazao je Bogin.
Naredni program u okviru Dana muzike je sutra 18.jula u Sali Muzičke škole, a nastupiće Hurkan Aivazoglu flauta i Ana Vasić klavir. na Programu su djela Hendla, Pulanka, Kejdža, Fore, Jalcina, Doplera. Početak je u 21.30 sati.