Из круга некадашњег бродоградилишта у Бијелој одвезено је 50% грита , а комплетан посао на уклањању опасног отпада биће завршен до првог јуна наредне године, казао је за РТХН министар екологије, просторног планирања и урбанизма Ратко Митровић.
Све дестинације на које се извози грит, контаминирано земљиште и зауљени отпад су у Европској унији, јер у региону не постоје депоније које прихватају опасан терет. До половине наредне године сав грит би требало да буде извезен, с обзиром на то да до тада важи уговор Владе Црне Горе и Свјетске банке.
-До сада је превезено око 50% укупних количина отпада. Интезивно радимо на томе, а план је да комплетан посао буде завршен до јуна наредне године, казао је министар Митровић.
Сарадња Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма са инвеститором, компанијом Адриатик 42, која ће на простору некадашњег бродоградилишта отворити центар за ремонт мега јахти је на завидном нивоу, тврди Митровић
-Што се тиче самог инвеститора, ми смо успоставили добре контакте. Они су долазили код нас и разговарали смо о томе да посао треба да се убрза. Иде се на варијанту да се, када се заврши процес одвоза грита, припреми простор да инвеститор може да гради објекте према плану, казао је министар.
У току је израда и државне студије локације, а по ријечима Митровића, у том дијелу је било проблема.
-Обрађивач плана није предвидио довољно зелене површине, ревидент је дао примједбе, ми смо усагласили сва рјешења. Све иде добрим током, рачунамо да ће она бити у дијелу нацрта брзо завршена. На том простору је било предвиђено да се гради ремонтни центар за јахте и мега јахте, истиче министар.
Свјетска банка је за посао извоза грита обезбиједила 23 милиона еура, а до сада је исплаћено око 11 милиона. Посао на простору некадашњег бродоградилишта, за који је ангажована француска фирма Валго, почео је у јулу 2018. године.