Iz Novske liste su uputili saopštenje koje prenosimo u cjelosti.
Nova tenderska pravila o zakupu plaža donesena su protivno stavovima svih primorskih opština i stavovima privrede. Ona predstavljaju novi vid centralizacije državne vlasti i neće donijeti ništa dobro. Ostavljen je prekratak rok potencijalnim zakupcima da sakupe svu potrebnu dokumentaciju, ukoliko uopšte budu mogli da priušte nerealno visoke cijene zakupa.
Obala, kao najvažniji turistički resurs države, već 33 godine je pod upravom Morskog Dobra. Ukoliko je do sada na djelu zaista bila hajdučija ili polumafijaško upravljanje plažama, kako to navodi resorni ministar onda odgovornost leži samo na jednom mjestu, u zvaničnoj Podgorici.
Postavlja se pitanje šta ćemo sa onom drugom polovinom zakupaca koja nije upravljala mafijaški, koja je u obalu ulagala, koja ju je oplemenila sadržajima, od nje stvorila mjesta za luksuzno uživanje i Crnu Goru pozicionirala kao jednu od najatraktivnijih turističkih destinacija u Evropi?
Niko nije protiv regulisanja korištenja morske obale, ali taj proces mora uvažiti principe pravde, tradicije, specifičnosti lokacije, kvalitet i visinu ulaganja dosadašnjih upravljača. Bokokotorski zaliv postao je najveća žrtva ovakve odluke s obzirom na nepostojanje plavih zastavica, tako da pozivam da se preispita kompletna tenderska procedura za ovaj dio obale. U tom smislu, pozivam i predstavnike Morskog Dobra na sastanak sa Opštinom Herceg Novi, na kojem bismo razmotrili unepređenje i poboljšanje navedene procedure.
Nakon ovakvog simplističkog pristupa tenderskoj proceduri, potvrđuje se da je jedino ispravno upravljanje obalom u Herceg Novom ono koje bi bilo pod rukovodstvom Novskog Dobra, a ne Morskog Dobra, poručili su u saopštenju.