Милатовић упутио Влади иницијативу за предузимање хитних мјера због високих цијена намирница

Foto: Предсједник ЦГ

Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић упутио је Влади Црне Горе иницијативу за предузимање десет хитних мјера чија би примјена омогућила смањење цијена и побољшање стандарда грађана. Указао је и да недавни бојкот трговачких ланаца јасно показује да раст цијена и даље представља велики терет за грађане, јер су основне намирнице често скупље него у много развијенијим европским земљама.

-У циљу повећања транспарентности и спрјечавања неоправданог подизања цијена, неопходно је законски прописати да трговци јасно истакну висину марже за сваки производ. На овај начин, грађани би имали увид у реалну структуру трошкова и могућност да упореде цијене између различитих трговинских ланаца.

Милатовић је предложио и ограничавање маржи на једноцифрене износе за кључне производе за основне намирнице попут хљеба, млијека, шећера, брашна, итд. Тако би се спријечиле превисоке зараде на бази основних животних производа.

Милатовић тражи и формирање робних резерви.

-Да би се обезбиједила стабилна снабдјевеност тржишта и спријечиле евентуалне несташице производа којима је маржа ограничена, Влада мора приступити формирању и правовременом обнављању робних резерви.

Предложио је и формирање сајта за поређење цијена најважнијих производа.

-Неопходно је успоставити централну, редовно ажурирану онлине платформу на којој би грађани могли упоређивати цијене најважнијих производа у највећим супермаркетима. На тај начин се повећава тржишна конкуренција и потрошачима олакшава проналажење најповољнијих понуда.

Како је навео, потребно је обезбиједити и поврат ПДВ-а за угрожене грађане путем социјалних картица.

-За социјално угрожене категорије становништва неопходно је обезбиједити дјелимичан или потпуни поврат ПДВ-а на одабрану основну корпу намирница. Због тога, Влада треба што хитније приступити изради и имплементацији система социјалних картица, указао је Милатовић.

Предсједник тражи повећање субвенција за домаћу производњу.

Јачање домаће пољопривреде кључно је за стабилно тржиште и одрживе цијене. Треба тежити агробуџету у износу од најмање 100 милиона еура, како би се додатно повећале субвенције и други програми подршке домаћим пољопривердним произвођачима, подстакла локална производња и смањила зависност од увоза, наводи Милатовић.

Предсједник државе тражи и додатне повољности за продавце домаћих производа.

-Размотрити олакшице за продавце који првенствено пласирају домаће производе. Истовремено, у сарадњи са општинама треба радити на успостављању дистрибутивних центара у којима би домаћи произвођачи могли директно пласирати своје производе, казао је он.

Тражи да се размотри смањење ПДВ-а за основне производе.

-Кључно је дефинисати листу основних производа за домаћинство (категорија “корпе за живот достојанствен човјека”), и размотрити опцију смањења ПДВ-а на такве производе“, истиче Милатовић.

На деветом мјесту је потребна анализа маржи и узрока виших цијена у Црној Гори у односу на ЕУ.

-Спровести свеобухватну анализу маржи и кључних фактора који доводе до тога да су цијене у Црној Гори често више него у земљама Европске уније. Резултате је потребно јасно предочити грађанима, уз конкретне приједлоге за рјешавање проблема“, указује Милатовић.

Тражи и јачање улоге Центра за заштиту потрошача и сродних организација.

-Неопходно је ојачати капацитете институција и организација које се баве заштитом потрошача. Центар за заштиту потрошача и слична удружења морају добити ширу надлежност и већа средства, како би имали активну улогу у контроли цијена и унапређењу тржишних услова. Само заједничким дјеловањем можемо допринијети економски стабилнијој и праведнијој Црној Гори, поручио је предсједник Милатовић у допису Влади Црне Горе.