МФ: Влада не умањује зараде него исправља неправилне и незаконите обрачуне из прошлости

Фото: Портал Вијести

Реагујући на саопштење Синдиката просвјете, а како кажу, у циљу истинитог информисања јавности из Министарства финансија су саопштили да циљ примјене Система за централизовани обрачун зарада није смањивање зарада, већ правилна и законита примјена прописа из области обрачуна зарада. Неправилности у обрачуну, како поручују, не могу се оправдати, а још мање наставити, под изговором да су постојале у претходном периоду.

-Дакле, циљ Министарства финансија је да, кроз реализацију пројекта примјене Система за централизовани обрачун зарада, успостави јединствено и ефикасно софтверско рјешење за обрачун зарада за све кориснике који се финансирају из државног буџета и појача  контролу трошења средстава пореских обвезника, за чију намјену се годишњим Законима о буџету планира више од 50% средстава.

Заједнички интерес би требало да буде једнакост при обрачуну зарада и ефикаснија контрола буџетских средстава, јер је то у интересу законитости и буџета свих грађана Црне Горе, навели су из МФ.

Објашњавају да 159 субјеката са 16.500 запослених ради обрачун зарада кроз систем за централизовани обрачун, укључујући и само Министарство финансија, на које се примјењују јединствени прописи – исти они који изазивају незадовољство Синдиката просвјете.

-Почетком 2025. године Министарство финансија је, у сарадњи са Министарством просвјете, наука и иновација кренуло са активностима на укључивању установа из области просвјете у систем за централизовани обрачун зарада. Након спроведених обука за установе основног образовања, приликом контроле пробног обрачуна за мај за запослене у основном образовању путем система за централизовани обрачун, уочено је да су највеће разлике биле евидентиране управо код запослених који су на привременој спријечености за рад односно боловању, а усљед погрешне примјене материјалних прописа. Код великог броја запослених, обрачун накнаде за вријеме привремене спријечености за рад, усљед боловања, укључивао је све додатке, што је супротно важећим прописима, саопштили су из МФ.

Такође, уочено је сабирање додатака/увећања коефицијената на основни коефицијент, што је резултирало већим обрачунатим износима зарада, као и неисправним обрачунавањем додатака и увећањих коефицијената, на начин што се за ову врсту додатака обрачунавао и минули рад, што је супротно и Закону о зарадама запослених у јавном сектору и Закону о раду.

Како кажу, поменута корекција зарада у износима до 50€ није посљедица примјене Система за централизовани обрачун зарада, већ се односе на погрешну примјену материјалних прописа за вријеме привремене спријечености за рад која је у искључивој надлежности Закона о здравственом осигурању чему у прилог говоре пресуде Вишег суда и те разлике не могу бити елиминисане измјеном ГКУ за област просвјете.

-За категорије запослених који имају пуно радно вријеме разлике у зарадама су у просјеку 10€ и овдје се, такође, ради о неправилном обрачуну додатака на зараду. Анализом обрачуна зарада утврђено је да у школама постоји неуједначена пракса у примјени прописа. Софтвер је усклађен са Законом о зарадама запослених у јавном сектору и Упутством за обрачун зараде и накнаде за вријеме спријечености за рад, а приликом укључивања установа просвете као и за све претходне субјекте и секторе који су укључени у систем извршена је анализа свих релевантних прописа, као и консултације са представницима Министарства просвјете, науке и иновација, наводе из Министарства финансија изражавајући сумњу да је циљ јавног дискурса који води Синдикат просвјете да изврши  притисак на доносиоце одлука како би се наставило са  радом мимо прописа и нетачним обрачуном зарада.

Увјерења су, поручују, да је интерес свих друштвено одговорних субјеката да закони у Црној Гори буду поштовани једнако за све, јер, како кажу, само тако можемо постићи заједнички циљ – равноправно друштво, у којем се поштује владавина права и које је спремно за улазак у ЕУ.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here