Мексико пао након продужетака, црногорске кошаркашице у полуфиналу са првог мјеста

(Фото: kscg.me)

Црногорске кошаркашице са максималним учинком освојиле су прво мјесто у Б групи, па ће у полуфиналу (субота од 22.30 сати) играти против другопласираног тима из А групе, репрезентације Јужне Кореје.

Наше кошаркашице су на затварању групне фазе, након продужетка, савладале домаћина, селекцију Мексика 74:71.

Дерби групе Б на затварању прве фазе оправдао је очекивања – два непоражена тима у прва два кола играла су дуго егал. Било је грешака, промашених зицера, а прво полувријеме донијело је неочекивано мало поена.

Црна Гора је боље ушла у меч, а поенима са линије бацања Бојане Ковачевић већ у шестом минуту било је 10:2, док је управо Новљанка на 1.25 прије краја прве дионице погодила тројку за 16:7.

Друга дионица донијела је тоталну другу слику – за разлику од прве четвртине гдје се Мексико мучио у нападу и био четири минута без коша, Црна Гора је имала празах ход, дјеловала безидејно у нападу. Агресивна одбрана, често на ивици фаула, те на моменте зонски притисак као да су пореметили наше кошаркашице које су у другом периоду постигле само 11 поена. Са друге стране, Мексико је користио пропусте у одбрани нашег тима и са четири тројке у других 10 минута успио да се тотално врати у меч.

Са три везане тројке на отварању друге четвртине, домаћа селекција стигла је до 16:18 у 14. минуту, али је Црна Гора на кратко одговорила и повела 25:18. Међутим, Мексико је ношен сјајном подршком у 17. минуту стигао до егала – 25:25. У посљедња три минута првог полувремена два тима укупно нису искористили чак 12 напада, па је до одласка на одмор само Живковић погодила за минималну предност на полувремену – 27:25.

То је био увод у драму, па се и у наставку играло готово „кош за кош“. Црна Гора је одржавала минималну предност, иако се мучила, а Мексико показао зашто вјерује да на домаћем терену може до визе за Мундобаскет. Наше кошаркашице су након тројке Дробњак у 26. минуту имале 41:36, а +6 било је када је Јовановић погодила за 44:38. Наша капитенка водила је тим у трећој дионици, а након њених поена у 28. минуту било је 46:40. Међутим, Мексико није дозвољавао нашем тиму да се одвоји, па је уочи посљедње четвртине било 46:44, да би у 32. минуту Хакез погодила за егал 46:46, што је била најава тоталне драме.

У 34. минуту Мексико је тројком Лагунас на крају напада успио да преокрене (53:52), да би након фаула Јовановић за три поена Мартинез погодила три бацања за 57:53, да би затим било и 58:53. Али, из једног напада „црвене“ су изашле из минуса – Живковић је погодила тројку уз фаул, а након промашеног бацања Јовановић је послије офанзивног скока донијела егал 58:58. Управо је Јовановић погодила и 18 секунди прије краја (60:60), а након добре одбране отишло се у продужетак.

И у додатних пет минута виђена је неизвјеност, а 68 секунди прије краја Гил је погодила тројку за 71:67 и чинило се да је све ријешено.

Поново је одговорност преузела Милица Јовановић и погодила за 71:69, а након промашаја Хакез на 28 секунди до краја Дробњак је погодила тројку за преокрет – 72:71. Имао је Мексико напад, Црна Гора одиграла врхунску одбрану, Рамос направила кораке, након чега је централна фигура меча Милица Јовановић са два пенала ставила тачку – 74:71.

Милица Јовановић постигла је 29 поена, уз 9 скокова и 5 асистенција, Драгана Живковић додала је 13, а имала је дабл дабл, јер је остварила 10 скокова, Анастасија Дробњак 12 (четири тројке), Бојана Ковачевић 6 поена и 7 скокова, Марија Лековић 5 поена, 6 скокова и 5 асистенција, Маја Биговић 4, Софија Живаљевић 3, Ксенија Шћепановић 2.

Полуфинале Црна Гора – Јужна Кореја играће се у суботу од 22.30 сати.