У читавом спектру осјетљивих категорија друштва, високо на љествици група у ризику од дискриминације већ одавно су припадници/е ромске заједнице. Роми у Црној Гори имају неповољан положај у свим кључним аспектима живота, од социјалног и економског статуса, до образовања и искључености из политичке партиципације. Немали број ромских и египћанских породица још увијек су изоловане од остатка становништва и живе у неформалним и привременим насељима, која су одвојена од насеља са неромским становништвом, па усљед такве физичке одвојености расте и сваки вид социјалне дистанце и искључивања, наведено је у саопштењу омбудсмана Синише Бјековића поводом Међународног даба Рома.
-Маргинализација и друштвена искљученост доминантно је узрокована недостатком одрживих рјешења у области образовања, запошљавања и социо-економског статуса, што је довело до генерацијског сиромаштва које се не може превазићи без примјене континуираних и системских мјера. Недовољно образовно постигнуће узрокује неповољан положај Рома на тржишту рада, а што даље доводи до високе незапослености и ризика од сиромаштва.
Са друге стране, поздрављамо и подстичемо све активности усмјерене на промоцији успјешних примјера образовања, запошљавања и укључивања у живот заједнице, што сматрамо једним од најбољих видова подршке, оснаживања и промоције права Рома/киња, што се показало и веома подстицајним унутар саме заједнице.
У претходној години Заштитник није имао знатнији прилив притужби од стране Рома и Египћана, а у предметима у којима је поступао притужбе су претежно подносиле организације које се баве заштитом и промоцијом права ове заједнице, укључујући Ромски савјет. Између осталог, приговарано је дискриминаторном, стереотипном и увредљивом говору према Ромима од стране јавних личности, као и неријешеним питањима становања у појединим насељима, те пријетњи од могућег исељења и апатридије.
Повод вођења поступка пред Заштитником био је и пожар у Бару, насељу под Волујицом, у којем су живот изгубиле четири особе, а импровизовани домови и бараке су уништени, па је Заштитник ради превенције бескућништва и стварања претпоставки за достојанствен живот ромских породица које су усљед пожара остале без домова упутио препоруке надлежним органима. Најновији примјер и пожар у Тивту упозорио је да су ризици стално присутни у већини насеља у којима живе Роми. Овом приликом Заштитник позива надлежне да предузму све мјере на извршењу датих препорука.
Такође, Заштитник је поступао и по иницијативи за унапрјеђење радно – правног статуса медијатора у социјалној инклузији Рома и Египћана у области образовања, те дао препоруке да се отклоне посљедице дискриминације према медијаторима/кама у социјалној инклузији, као и по притужби због неповољног третмана Ромкиња у пружању здравствене заштите, када је дата препорука да се, уважавајући рањив положај Ромкиња и Египћанки у погледу репродуктивног здравља, настави са пружањем здравствене заштите лицима која немају здравствено осигурање, односно која још увијек нијесу ријешила правни статус у Црној Гори, поштујући права, слободе, аутономију и људско достојанство сваког пацијента/киње.
Подсјећамо да је институција Заштитника у априлу 2023. године публиковала Извјештај „Положај Рома и Египћана у Црној Гори кроз призму рада Заштитника људских права и слобода Црне Горе и стање са теренских посјета”, а који је сачињен на бази обилазака ромских и египћанских насеља у 13 општина и преко 20 насеља.
Заштитник остаје посвећен партнер на унапрјеђењу људских права и слобода ромске заједнице и подсјећа да је ова институција отворена за сваки вид сарадње, савјетовања, подршке и поступања, укључујући и проактивни и реактивни мандат, наведено је у саопштењу омбудсмана Синише Бјековића.